Jakość jaj. Nieprawidłowości w przypadku co piątego opakowania

Pomijanie lub ukrywanie informacji o chowie klatkowym, zawyżanie klasy wagowej, a także niedomagania jakościowe. Takie nieprawidłowości stwierdzili kontrolerzy Inspekcji Handlowej w sklepach i hurtowniach.

Jakość jaj. Nieprawidłowości w przypadku co piątego opakowania
Źródło zdjęć: © East News | Reporter
Jacek Bereźnicki

18.04.2019 | aktual.: 18.04.2019 13:35

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę ponad 500 partii jaj w 164 punktach sprzedaży detalicznej. Skontrolowano sieci handlowe i pozostałe sklepy, a także hurtownie i jedno centrum dystrybucyjne.

"Jakość handlowa jaj nie była właściwa, o czym świadczył ogólny odsetek stwierdzonych niezgodności na poziomie 19,6 proc." - wskazuje Inspekcja Handlowa w raporcie. "Rozmiar stwierdzonych nieprawidłowości wskazuje na zasadność kontynuowania kontroli" - czytamy.

Kontrolą objęto trzy elementy: prawidłowość oznakowania, weryfikację klasy wagowej oraz ocenę cech jakości jaj. Nieprawidłowości wystąpiły w każdej z tych dziedzin.

"Istotnym naruszeniem przepisów o jakości handlowej jaj było pomijanie lub ukrywanie w oznakowaniu informacji o metodzie klatkowej chowu niosek, od których pozyskano jaja - wskazuje IH.

Kontrola ujawniła też, że producenci stosują także grafikę, która może sugerować inny chów kur niż w rzeczywistości: ekologiczny lub na wolnym wybiegu zamiast klatkowy.

Inspektorzy zakwestionowali oznakowanie 67 spośród 509 partii jaj kurzych, czyli ponad 13 proc.

Nie najlepiej wypadła też kontrola oznaczeń klas wagowych jaj. W przypadku co dziesiątego opakowania klasa wagowa była zawyżona.

Zastrzeżenia inspektorów pojawiły się także przy okazji badania cech jakościowych jaj, takich jak stan skorupy, wielkość komory powietrznej, która
powiększa się wraz ze starzeniem się jaja.

Inspekcja Handlowa radzi, by w razie wątpliwości co do metody chowu spojrzeć na kod wydrukowany na jajku. Pierwsza cyfra tego kodu oznacza metodę chowu kur: 0 – ekologiczna, 1 – wolny wybieg, 2- ściółkowa, 3 – klatkowa. Co istotne, tylko w wyjątkowych przypadkach jaja mogą nie mieć kodu na skorupie.

Wyjaśnienie kodu musi być umieszczone na opakowaniu, gdy jaja sprzedawane są w
opakowaniach lub na widocznej wywieszce, gdy są sprzedawane na sztuki.

Gdy na opakowaniu znajdują się ilustracje przedstawiające wieś, pola uprawne, łąkę warto sprawdzić metodę chowu kur, czy jaja nie pochodzą
z chowu klatkowego - radzą inspektorzy.

Wielu producentów podaje informacje o składzie paszy, którą żywione były nioski, o specjalnych warunkach chowu kur lub o szczególnych właściwościach odżywczych jaj, ale Inspekcja Handlowa radzi podchodzić do nich z nieufnością.

IH podkreśla, że są to informacje dobrowolne, które bywają stosowane nieuczciwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

jakość żywnościuokikinspekcja handlowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)