Trwa ładowanie...
d7qvk4z

Jasionka/ Prawie 96,5 mln zł kosztowała rozbudowa parku technologicznego

Ponad 40 firm i prawie 400 nowych miejsc pracy powstało dzięki rozbudowie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Jasionce. Za prawie 96,5 mln zł zbudowano m.in. trzy budynki Inkubatora Technologicznego oraz uzbrojono 48 ha gruntów.
Share
d7qvk4z

W środę w Jasionce podsumowano projekt pn. "Rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego - II etap". Parkiem zarządza Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Prezes agencji Janusz Fudała podkreślił, że dzięki projektowi stworzona została kompleksowa ścieżka rozwoju dla przedsiębiorców. Przypomniał, że młodzi przedsiębiorcy mogą rozpoczynać swoją "przygodę" z biznesem w preinkubatorze akademickim, którym zarządza RARR.

"Potem proponujemy przedsiębiorcy obecność w inkubatorze w Jasionce zbudowanym w ramach tego projektu. Firma może tu przebywać od 3 do 5 lat i może otrzymać pomoc wszelkiego typu, np. mamy tutaj dyżury rzecznika patentowego, prawnika, mamy biuro księgowe i ekspertów w zakresie analizy i rozpoznania rynku. Przedsiębiorcy mogą liczyć również na preferencyjne stawki czynszu" - dodał Fudała.

d7qvk4z

Prezes RARR zaznaczył, że czas spędzony w inkubatorze pozwala firmie rozwinąć skrzydła. "Po obecności w inkubatorze proponujemy przedsiębiorcy zakup działek na terenie naszej strefy ekonomicznej, które wchodzą w skład PPNT, a jedna z tych działek S1-3 została uzbrojona w ramach projektu, który dziś podsumowujemy"- powiedział Fudała.

W jego ocenie jedną z najważniejszych zalet dla firm z działalności w inkubatorze jest możliwość korzystania z doświadczenia innych przedsiębiorców. "Już to widzimy teraz, że młode firmy wzorują się na bardziej doświadczonych. Widać wzajemne przepływy wiedzy, czasami też i pracowników"- mówił Fudała.

W ramach projektu rozbudowy parku wybudowano trzy budynki inkubatora technologicznego, uzbrojono 48 ha strefy ekonomicznej S1-3, powstały też dwa laboratoria; biotechnologii i badawcze dla Politechniki Rzeszowskiej.

Wiceprezes RARR Barbara Kostyra podkreśliła, że w trakcie realizacji tego projektu również agencja nauczyła się wiele od przedsiębiorców. Dodała, że wiele z obligatoryjnych wskaźników, które RARR musi osiągnąć przy realizacji tego projektu udało się już zrealizować.

d7qvk4z

Kostyra zaznaczyła, że w uzbrojonej strefie S1-3 zainwestowało już pięciu przedsiębiorców, którzy zadeklarowali utworzenie ponad 220 miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne mają wynieść 155 mln zł. "Do rozdysponowania mamy jeszcze 18 działek. Sądzimy, że do 2020 r. w tej strefie powstanie w sumie 600 miejsc pracy" - powiedziała.

Natomiast od początku działalności inkubatora w trzech budynkach działały w sumie 42 firmy, 14 z nich już opuściło inkubator, stworzyły w sumie prawie 400 miejsc pracy. Obecnie w inkubatorze działa 28 firm, które zatrudniają niemal 300 osób. Kostyra zaznaczyła, że w 60 proc. firmy te mają kapitał polski, w 31 proc. to unijny kapitał, a 9 proc. to kapitał z USA i Izraela. "Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy z całej Polski i Europy, to świadczy o tym, że mamy już wyrobioną markę, że jesteśmy jako PPNT jesteśmy rozpoznawalni" - powiedziała wiceprezes RARR.

W planach rozwoju parku, zarząd agencji chce m.in. uzbroić kolejne tereny pod inwestycje oraz wybudować nowy obiekt. Mogłyby w nim lokować się firmy, które muszą opuścić inkubator, a chcą pozostać w pobliżu infrastruktury parku.

Projekt rozbudowy PPNT w Jasionce kosztował prawie 96,5 mln zł i w znacznej części był finansowany z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej na l.2007-2013.

d7qvk4z

Podziel się opinią

Share
d7qvk4z
d7qvk4z