Trwa ładowanie...

Jeden bilet, ośmiu przewoźników. Takiej oferty na kolei jeszcze nie było

38 zł za nieograniczoną liczbę przejazdów na dobę. Od wtorku dostępny jest "wspólny bilet samorządowy" ośmiu regionalnych przewoźników kolejowych.

Jeden bilet, ośmiu przewoźników. Takiej oferty na kolei jeszcze nie byłoŹródło: Materiały prasowe, fot: Materiały prasowe
d4eo2uy
d4eo2uy

Oferta obejmuje 62 liniie obsługujące ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Przygotowało ją osiem - w większości należących do samorządów województw - spółek: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva (z grupy Deutsche Bahn), Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Imienny bilet dostępny jest tylko w formie ryczałtowej - nie obowiązują ustawowe ulgi - i kosztuje 38 zł. Jest ważny przez 24 godziny i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach przewidzianych w rozkładzie jazdy uruchamianych przez współpracujących przewoźników. Obowiązuje także w regionalnych połączeniach autobusowych Arriva.

Zobacz też film: Turystyczna perełka na Dolnym Śląsku

To pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce. A także pierwsze wspólne przedsięwizęcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych.

d4eo2uy

- Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze częstszego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami - tłumaczy Dariusz Grajda, prezes ZSPK.
Zastrzega przy tym, że oferta nie obowiązuje na terenie wszystkich kolei samorządowych tworzących związek, ponieważ jest "swego rodzaju pilotażem".
- Pracujemy nad jej rozbudowaniem. Przede wszystkim będziemy bardzo uważnie wsłuchiwać się w głosy pasażerów i - biorąc je pod uwagę - modyfikować ofertę - zapewnił szef ZSPK.

Zgodnie z założeniami oferty bilet będzie można nabyć z tygodniowym terminem przedsprzedaży: w kasach biletowych, w biletomatach, przez internet, w innych punktach sprzedaży. Będzie też można kupić go w dniu wyjazdu: w pociągach, za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA Kolei Małopolskich.

Przewoźnicy zwracają uwagę, że wspólna oferta nie uprawnia do przejazdów w pociągach: komercyjnych KM: "Słoneczny", ŁKA: "ŁKA Sprinter", komercyjnych Arriva, KD: "KD-Specjal" i "Pociąg do Kultury", KMŁ: na odcinku Kraków Olszanica - Kraków Lotnisko oraz komercyjnych KŚ i na przekraczającym granicę polsko-czeską odcinku Chałupki - Bohumin.

ZSPK informuje, że w 2016 r. ich pociągi przewiozły ponad 133 mln pasażerów - 46 proc. wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27 proc., a na trzecim PKP Intercity - 13 proc.

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy