Trwa ładowanie...

Jedna z nich wykończyła nawet legendarną cukiernię. Oto najdroższe ulice w Polsce

Lokal Bliklego, który istniał przy warszawskim Nowym Świecie od 1896 r., nie wytrzymał realiów XXI w. Pokonały go m.in. czynsze, które przy tej ulicy sięgają 1020 euro za metr kwadratowy za rok.

Jedna z nich wykończyła nawet legendarną cukiernię. Oto najdroższe ulice w PolsceŹródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
d1xzcgc
d1xzcgc

Wiadomość o likwidacji cukierni A.Blikle przy Nowym Świecie wywołała duże poruszenie wśród mieszkańców Warszawy. Nic dziwnego, lokal działał w tym miejscu od XIX w.

Właściciele tłumaczą swoją decyzję spadkiem atrakcyjności tej słynnej ulicy. "Z roku na rok wycofują się z niej kolejne wielkie marki, a w ich miejsce pojawiają się najemcy, którzy nie mają już tak dużej siły przyciągania klientów. W konsekwencji ruch uliczny spada, a czynsze pozostają na bardzo wysokim poziomie. Spółka A. Blikle od lat związana jest z ulicą Nowy Świat i nadal tak będzie, posiadanie jednak dwóch lokali obok siebie wprowadzało klientów w błąd i nie jest ekonomicznie uzasadnione. Zamknięcie cukierni w tym miejscu jest ostateczne, ale nie wykluczamy otwarcia drugiego lokalu na Trakcie Królewskim w odpowiedniej odległości od obecnego lokalu i dogodnej dla naszych klientów lokalizacji" – wyjaśniał "Stołecznej" Michał Wólczyński, prezes spółki A. Blikle.

Zobacz także: Na zakupach spędzamy nawet 8 lat życia

Czynsze, o których wspomniał Michał Wólczyński, są przy Nowym Świecie najwyższe w Polsce. Według badań firmy Cushman & Wakefield warszawska ulica zajmuje 38. miejsce na świecie pod tym względem. Czynsze sięgają 1020 euro rocznie za m kw.

d1xzcgc

Najdroższą ulicą handlową świata jest obecnie Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku, gdzie średni roczny czynsz za metr kwadratowy powierzchni wynosi 28 262 euro. Drugie miejsce w rankingu ponownie zajęła hongkońska dzielnica Causeway Bay pomimo spadku czynszów o 4,7 proc. do 25 673 euro za m kw. rocznie. Na trzecie miejsce awansowała londyńska New Bond Street, gdzie czynsze wzrosły od ubiegłego roku o ponad jedną trzecią do 16 200 euro za m kw. rocznie.

Cushman & Wakefield
Źródło: Cushman & Wakefield, fot: mat. prasowe

Najdroższe ulice w Polsce

Nowy Świat to jedyna ulica w Polsce, gdzie czynsze przekraczają 1 tys. euro rocznie za m kw. Na drugim miejscu plasuje się ulica Floriańska w Krakowie z czynszem sięgającym 900 euro.

Oprócz warszawskich i krakowskich ulic do czołowej "10" załapały się jeszcze Półwiejska w Poznaniu i Stawowa oraz 3 Maja w Katowicach.

Cushman & Wakefield
Źródło: Cushman & Wakefield, fot: mat. prasowe
d1xzcgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xzcgc