Trwa ładowanie...
d24hxxh

Jedynie porozumienie liderów UE mogłyby poprawić nastroje na FX i FI (opis)

25.05. Warszawa (PAP) - Zdaniem dilerów w przyszłym tygodniu na notowania złotego oraz krajowych obligacji, podobnie jak to miało miejsce w piątek, wciąż największy wpływ będą...

d24hxxh
d24hxxh

25.05. Warszawa (PAP) - Zdaniem dilerów w przyszłym tygodniu na notowania złotego oraz krajowych obligacji, podobnie jak to miało miejsce w piątek, wciąż największy wpływ będą miały nastroje na świecie. Sytuacja w Grecji i narastające problemy Hiszpanii mogą mieć jedynie negatywny wpływ na sentyment. Analitycy nie widzą innych sygnałów w nadchodzącym tygodniu mogących poprawić nastroje, poza przedstawieniem przez liderów UE wspólnego programu wyjścia z kryzysu.

"Na rynku walutowym w przyszłym tygodniu wciąż będzie dominować niepewność co do Grecji. Dane, które zostaną opublikowane będą miały jedynie drugorzędne znaczenie. Do tego jeszcze Hiszpania wróciła na pierwszy plan. Nie widzę sygnałów, które mogłyby poprawić sentyment. Jedynym co mogłoby rzeczywiście uspokoić nastroje jest porozumienie polityczne dotyczące kształtu paktu fiskalnego" - powiedział PAP Maciej Romanowski, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

"Po wczorajszym odreagowaniu w piątek nastąpił ponowny spadek apetytu na ryzyko. Rynek +przypomniał sobie+ o sytuacji w Grecji. Ostatni sondaż pokazał, że SYRIZA nadal prowadzi i może wygrać wybory, co niepokoi inwestorów. Problemy Hiszpanii popchnęły EURUSD do testowania poziomu 1,25, co stanowi rekordowo niski poziom od wielu miesięcy. Złoty pozostawał w piątek na fali sentymentu światowego, ale mimo sporej straty był stabilny" - dodał.

SYRIZA zdobyła 25,1 proc. poparcia i wysunęła się na pierwsze miejsce w opublikowanym w minioną sobotę sondażu ośrodka Metron Analysis na zlecenie internetowej strony Protagon. Według tego sondażu na Nową Demokrację oddałoby głosy 23,8 proc. wyborców, a na socjalistyczny PASOK - 17,3 proc. Z kolei w sondażu MRB dla gazety "Real News" Nowa Demokracja uzyskała poparcie 24,4 proc., podczas gdy SYRIZA niewiele mniejsze - 23,8 proc. Według tego sondażu na PASOK zagłosowałoby 14,5 proc. wyborców.

d24hxxh

SYRIZA w wyborach 6 maja zajęła drugie po Nowej Demokracji miejsce, nieznacznie ustępując konserwatystom. Chce zniesienia restrykcji budżetowych przy jednoczesnym utrzymaniu Grecji w strefie euro. Natomiast Nowa Demokracja i PASOK opowiadają się za oszczędnościami i międzynarodowym pakietem ratunkowym dla Grecji. Wybory w Grecji odbędą się 17 czerwca 2012 roku.

CZYNNIKI GLOBALNE NADAL STERUJĄ POLSKIM DŁUGIEM

Zdaniem dilerów rynek długu będzie pozostawał pod wpływem pogarszającego się sentymentu światowego. Analitycy nie widzą innych sygnałów w nadchodzącym tygodniu mogących poprawić nastroje, poza przedstawieniem przez liderów UE wspólnego programu wyjścia z kryzysu.

"Polski dług podążał za cenami obligacji peryferyjnych. Szczególnie na początku dnia widać było większą aktywność kupujących z zagranicy. W drugiej połowie wzrosła jednak awersja do ryzyka i ceny na koniec dnia spadły. Dzisiejsze lokalne dane nie zmieniły perspektywy na przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Rynek nie przewiduje podwyżek stóp procentowych na dwóch najbliższych posiedzeniach, a więc do końca wakacji" - powiedział PAP Paweł Białczyński, diler SPW z BRE Banku.

d24hxxh

"Najważniejsza w perspektywie przyszłego tygodnia jest sytuacja w Hiszpanii i Grecji. Notowania polskich obligacji zależą od tego co się dzieje na świecie. Jedynie jasny program wyjścia z kryzysu zaakceptowany i przedstawiony przez szersze grono liderów europejskich poprawiłoby sentyment" - dodał.

Z opublikowanych w piątek przez GUS danych wynika, że sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a mdm spadła o 2,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu rdr wzrosła średnio o 9,2 proc., a mdm wzrosła o 1,8 proc. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,9 proc. wobec 13,3 proc. w marcu.

piątek piątek czwartek 16.30 9.40 16.10

EUR/PLN 4,3619 4,3478 4,3542 USD/PLN 3,4783 3,4587 3,4594 EUR/USD 1,2533 1,2568 1,2573

OK0114 4,80 4,80 4,80 PS1016 4,94 4,97 4,99 DS1021 5,42 5,43 5,44 (PAP)

mj/ jtt/

d24hxxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24hxxh