Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora na monetach NBP
Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, twórcy Kabaretu Starszych Panów, znaleźli się na nowych monetach Narodowego Banku Polskiego. Do obiegu wprowadzone zostały w czwartek trzy monety: dwie srebrne (okrągła i kwadratowa) o nominale 10 zł i dwuzłotówka
Trzy monety z Jerzym Wasowskim i Jeremim Przyborą ukazują się w serii "Historia polskiej muzyki rozrywkowej". Na rynku są już: "Krzysztof Komeda" i "Czesław Niemen".
- Całą serią NBP chce upamiętnić wybitne osobistości polskiej muzyki, a Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora bez wątpienia takimi postaciami są. Przypomnimy ich także młodszym odbiorcom, którzy mogą ich znać słabiej - powiedzial PAP Maciej Antes, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji NBP.
Na rewersie srebrnej monety kwadratowej umieszczono stylizowane sylwetki obu artystów pod parasolkami. Na awersie wybity został nominał, godło oraz wyskakujące z cylindra nuty i kwiaty.
Okrągłą 10-złotówkę ozdobiono na rewersie wizerunkami Wasowskiego i Przybory, a na awersie - mikrofonu i nut na rozchwianej pięciolinii.
Na wykonanej ze stopu Nordic Gold monecie o nominale 2 zł widnieją stylizowane, podpisane imieniem i nazwiskiem popiersia obu twórców kabaretu.
Monety srebrne zostały wybite w nakładzie 50 tys. sztuk każda, natomiast dwuzłotówek ze stopu Nordic Gold wybito 800 tys. sztuk.
- Wszystkie monety emitowane przez NBP są pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce, jednak na przykład srebrne dziesięciozłotówki, ze względu na materiał, z jakiego je wykonano, mają wartość większą niż wybity na nich nominał - zaznaczył Antes.
Kabaret Starszych Panów to emitowane w TVP w latach 1958-1966 widowisko, autorstwa Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. W programach kabaretu, nadawanych w latach 1958-1966, występowali m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Bohdan Łazuka i Bronisław Pawlik.