Trwa ładowanie...
d3o0xj8
finanse

Jeśli NBP weźmie udział w pożyczce dla MFW, to będzie to kolejny raz - Belka (aktl.)

...

Share
d3o0xj8

Dochodzą kolejne wypowiedzi prezesa NBP. #

21.12. Warszawa (PAP) - Jeśli NBP weźmie udział w pożyczce dla MFW, to nie będzie to pierwszy taki przypadek - powiedział podczas posiedzenia komisji finansów publicznych szef NBP Marek Belka.

"Jeżeli NBP podejmie decyzje o udziale w programie pożyczki dwustronnej, to nie będzie to nic nowego, bo już udzielaliśmy takich pożyczek" - powiedział Belka.

Niedawno NBP informował, że stał się uczestnikiem Nowych Porozumień Pożyczkowych - New Arrangements to Borrow, co stanowi realizację zobowiązań Polski do udziału w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW.

d3o0xj8

Zdaniem Belki w przypadku udziału NBP w pożyczce dla MFW, bank centralny musiałby zmienić strukturę rezerw sprzedając część papierów długoterminowych i kupując papiery krótkoterminowe.

"Nasz udział w MFW to jest poniżej 1 proc., wychodzi nam około 3,1 proc. tej sumy (200 mld euro - PAP), czyli tak jak podały media 6,26-6,27 mld euro, to jest suma, która przypadałaby na Polskę. Prawdopodobnie gdybyśmy przystąpili do pożyczki będziemy musieli zmienić strukturę rezerw i sprzedać cześć papierów długoterminowych i za to kupić papiery krótkoterminowe, żeby utrzymać płynność rezerw" - powiedział Belka podczas posiedzenia komisji.

"Rolą NBP jest ocenić czy taki odział w programie pożyczki dla MFW byłby zagrożeniem dla stabilności gospodarki. NBP nie decyduje o strategii politycznej, nasza rola jest czy realizacja tego narazi gospodarki na jakieś zagrożenia" - dodał.

"Moim zdaniem, które podziela także zarząd NBP, jeżeli maja być jakiekolwiek pożyczki, to bezpośrednio do MFW, na konto zasobów ogólnych. Ryzyko kredytowe przy pożyczce MFW jest bardzo niskie, niemal zerowe" - powiedział prezes NBP. (PAP)

jba/ nik/ bg/ map/ fdu/ asa/

d3o0xj8

Podziel się opinią

Share
d3o0xj8
d3o0xj8