Trwa ładowanie...
d2fw28t

Jeśli warunki będą korzystne, MF wyemituje w XI obligacje w euro - Radziwiłł

6.10.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nie ustaliło jeszcze szczegółów dotyczących emisji obligacje na rynku euro. Jeżeli warunki będą atrakcyjne, powinna ona mieć miejsce do...

Share
d2fw28t

6.10.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nie ustaliło jeszcze szczegółów dotyczących emisji obligacje na rynku euro. Jeżeli warunki będą atrakcyjne, powinna ona mieć miejsce do końca listopada - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Radziwiłł stwierdził, że resort jest zadowolony z obecnego poziomu kursu złotego.

"W tej chwili jeszcze nie mamy szczegółów, jeszcze decydujemy w jakiej formule to zrobić (emisję obligacji w euro - PAP), czy emisję publiczną czy jako private placement" - powiedział Radziwiłł w TVN CNBC.

"Myślę, że w przeciągu najbliższych tygodni zdecydujemy. Będzie to emisja długa, 10 do 15 lat, w granicach miliarda" - dodał.

d2fw28t

Radziwiłł poinformował w ubiegłym tygodniu, że MF planuje w październiku lub listopadzie emisje obligacji w euro - ok. 1 mld euro i jenach - do 0,5 mld USD.

"W tej chwili mamy ten komfort. W przyszłym roku musimy zebrać sporo pieniędzy z rynku, natomiast w tej chwili mamy dużą nadpłynność, nie mamy w żaden sposób noża na gardle. Jesteśmy zainteresowani tylko emisją na warunkach takich, które są dla nas zdecydowanie atrakcyjne. Mamy w tej chwili wolny wybór" - powiedział Radziwiłł.

Wiceminister finansów dodał, że w tej chwili rynek euro jest zdaniem MF atrakcyjny i jeżeli warunki będą pozytywne, to emisja do końca listopada się odbędzie.

Radziwiłł pytany o obecność MF na rynku walutowym stwierdził, że resort jest zadowolony z obecnego poziomu kursu złotego.

d2fw28t

"Te środki, które pozyskamy, to jest prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb, na ten rok w zasadzie wszystko - ponad 90 proc. planu wykonaliśmy" - powiedział.

"Co do naszej obecności na rynku - to jest tak, że w Polsce jest płynny kurs i nasza obecność jest na prawdę punktowa na tym rynku. W zasadzie przechodzimy przez NBP.(...) Jesteśmy myślę zadowoleni z kursu, jest on ustalony przez rynek i takie są zasady" - dodał.(PAP)

jba/ gor/

d2fw28t

Podziel się opinią

Share
d2fw28t
d2fw28t