"Jestem przeciwnikiem home office'u". Biznesmen stanowczo o pracy zdalnej
Jakub Dwernicki, założyciel i udziałowiec spółek cyber_Folks i Vercom wypowiedział się na temat pracy zdalnej. - Ja wierzę w to, że warto jest wyjść z domu po prostu czasem. Nie tylko na spacer po parku, ale właśnie do tej pracy.
Spółki Dwernickiego obsługują ponad 350 tysięcy klientów w 18 krajach, a ich założyciel ma na koncie około 50 przejęć. Należące do niego cyber_Folks i Vercom są warte ponad 3 miliardy złotych.
- Mam wrażenie, że COVID przyniósł nam bardzo dużo zła. Nie tylko w postaci tego, że wielu ludzi chorowało i umierało, ale dlatego, że rozpadały się relacje ludzkie - zauważył Jakub Dwernicki w "Biznes Klasie". - Ja jestem strasznym przeciwnikiem home office'u - podkreślał.
Miliarder "przeciwnikiem home office'u"
Zdaniem Dwernickiego ważne dla pracowników są praca w biurze i budowanie relacji w firmie. Prowadzący program Łukasz Kijek zauważył, że pracownicy spółek należących do miliardera - przedstawiciele zawodów IT - mogliby z powodzeniem wykonywać swoją pracę z domu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20
- Dokładnie tak - przyznał Jakub Dwernicki. - Natomiast myślę, że to (praca w biurze - red.) nie jest tylko perspektywa firmy, że lepiej, kiedy ten pracownik jest w biurze. Wierzę w to, że perspektywa pracownika, który (dzięki temu - red.) odświeża sobie głowę - stwierdził miliarder.
Dwernicki jest zwolennikiem pracy hybrydowej - trzy dni pracy z biura i dwa z domu. - Wtedy możesz nawet trochę mniej pracować, ale zdążyłeś przyjść do tej pracy. Porozmawiać z kolegami. Trochę zmienić środowisko, trochę zmienić otoczenie. Myślę, że tego często brakuje - wyjaśniał.
Model pracy w firmie Dwernickiego
Kijek zapytał Dwernickiego, czy w jego firmie funkcjonuje przytoczony przez miliardera model pracy hybrydowej.
- Musisz sam być przykładem - stwierdził właściciel cyber_Folks. - Nie możesz mówić pracownikom, że mają przychodzić do pracy, a samemu pracować z domu. Tak nie może być - podkreślił. Następnie Dwernicki opowiedział o powrocie do biura po pandemii.
- Ja wierzę, że warto jest wyjść z domu po prostu czasem. Nie tylko na spacer po parku, ale właśnie do pracy, gdzie można z kimś porozmawiać. Niekoniecznie o pracy. Przecież jest ona dla nas częścią życia. Mamy tam przyjaciół, mamy tam kolegów, z którymi często fajnie jest porozmawiać i to niekoniecznie przez Skype'a - zauważył.
Zdaniem miliardera współczesne społeczeństwo jest bardziej zestresowane i podatne na depresję także z powodu pracy z domu. - Brakuje przewietrzenia w głowie. Zostawienia pracy tam, gdzie ona jest - powiedział.
W poprzednich odcinkach programu Łukasz Kijek rozmawiał z:
- Adamem Ringerem, byłym prezesem Green Caffe Nero;
- Maciejem Pankiem, prezesem firmy Panek;
- Władysławem Grochowskim z Grupy Arche;
- prof. Andrzejem Blikle, cukiernikiem i przedsiębiorcą;
- Michałem Sapotą, właścicielem HREIT;
- Darią Abramowicz, psychologiem biznesu, która współpracuje m.in. z Igą Świątek;
- Henryką Bochniarz, założycielką Lewiatana;
- Dawidem Zielińskim, prezesem Columbus Energy;
- Jackiem Santorskim, psychologiem biznesu i przedsiębiorcą;
- Tomaszem Karolakiem, aktorem i założycielem teatru IMKA;
- Piotrem Voelkelem, założycielem VOX Meble i Uniwersytetu SWPS;
- Jakubem Tepperem, restauratorem z Poznania;
- Wojciechem Janickim, dyrektorem Instytutu Geografii Społeczno‑Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie‑Skłodowskiej w Lublinie;
- Marianem Owerko, współzałożycielem Bakallandu;
- Marcinem Piątkowskim, profesorem Akademii Leona Koźmińskiego, autorem bestsellera "Złoty Wiek";
- Maciejem Wilkiem, dyrektorem operacyjnym Flair Airlines;
- Robertem Michalskim, założycielem Stradale Classics;
- Maciejem Oleksowiczem, prezesem Inter Cars.
Wszystkie odcinki "Biznes Klasy" dostępne są pod tym linkiem.