Warto poczekać z emeryturą. Tyle można zyskać na jej odroczeniu
Coraz więcej seniorów, którzy już mogliby przejść na emeryturę, decyduje się na jej odroczenie. Zachęcani są do tego przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który oferuje im sporo korzyści. Na co mogą liczyć seniorzy, którzy pozostaną na rynku pracy?
05.03.2024 12:04
W 2022 roku aż 132 tys. osób skorzystało z opcji odroczenia emerytury - to spory wzrost w porównaniu do poprzednich lat. Dłuższa praca zapewnia wyższe świadczenie. A mówiąc o motywacjach do przedłużenia aktywności zawodowej, nie można nie wspomnieć również o tzw. uldze dla seniora, o której piszemy dalej.
Według danych ZUS-u, liczba pracujących emerytów w Polsce w 2022 roku wzrosła o aż 44 proc. w porównaniu do roku 2015 - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". Rok temu, w marcu 2023 roku wynosiła 783,3 tysiące osób - z czego ponad połowę stanowiły kobiety (50,5 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20
- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. Odczekanie siedmiu lat może je nawet podwoić - przekonywała była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z money.pl.
Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń - tłumaczyła była prezes ZUS w rozmowie z serwisem.
Mówiąc prościej, im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie nasze świadczenie.
Dodatkową korzyścią dla pracujących seniorów jest, wcześniej wspomniana, ulga podatkowa. Osoby, które zdecydowały się na odroczenie emerytury, mogą skorzystać z ulgi, zwalniającej przychody z podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł.
Ulga obejmuje przychody z różnych źródeł, takie jak praca na etacie, prowadzenie działalności gospodarczej, umowy zlecenia czy zasiłek macierzyński. Aby skorzystać z ulgi, osoba musi być ubezpieczona społecznie z tytułu uzyskiwanych przychodów.
Kto może z niej skorzystać?
Ulga dla pracujących seniorów przysługuje tym, którzy osiągnęli ustawowy wiek emerytalny, nabyli uprawnienia z ZUS-u lub KRUS-u, ale nie pobierają świadczenia emerytalnego. W takim przypadku seniorzy składają PIT-0 i mogą korzystać z ulgi na bieżąco.
Osoby decydujące się na odroczenie emerytury nie muszą podejmować dodatkowych kroków, ponieważ ZUS nie przyznaje emerytury z urzędu, jeśli osoba jest aktywna zawodowo.
Wielu seniorów decyduje się na jeszcze inne rozwiązanie, jakim jest równoczesne pobieranie emerytury i pracy na etacie lub prowadzenie własnej działalności. Aby skorzystać z tej opcji, osoby zatrudnione na umowę o pracę muszą rozwiązać stosunek pracy i złożyć wniosek o przyznanie emerytury w ZUS.
Po przyznaniu świadczenia, mają możliwość powrotu do zatrudnienia. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nie są zobligowane do zamykania firmy czy wypowiadania umów, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u.
Seniorzy, którzy wybrali pobieranie emerytury przy jednoczesnej aktywności zawodowej, mogą skorzystać z opcji przeliczenia świadczenia emerytalnego raz na rok lub po zakończeniu zatrudnienia.