Trwa ładowanie...
d1ud627
d1ud627

Jim Yong Kim kandydatem Baracka Obamy na szefa BŚ (aktl.)

...
Share
d1ud627

# Obama zgłosił kandydaturę Kima #

23.03. Waszyngton (PAP/AP) - Kandydatem Baracka Obamy na stanowisko szefa Banku Światowego jest Jim Yong Kim, prezydent amerykańskiej uczelni Dartmouth College. Obama ogłosił kandydaturę Kima w piątek w Ogrodzie Różanym w Białym Domu.

"Nie sądzę, żeby Bank Światowy mógł mieć lepszego przywódcę" - podkreślił prezydent USA.

d1ud627

Urodzony w Seulu Kim jest lekarzem z wykształcenia i znaną osobistością w światowych kręgach medycznych i rozwojowych. Jest współzałożycielem globalnej organizacji Partnerzy w Zdrowiu, był dyrektorem wydziału ds. HIV/AIDS Światowej Organizacji Zdrowia.

Dartmouth College jest renomowaną uczelnią prywatną w Hanover w stanie New Hampshire.

Obecny prezes Banku Światowego Robert Zoellick ogłosił w lutym zamiar ustąpienia z tego stanowiska. Jego następca ma zostać wybrany w przyszłym miesiącu przez 25-osobowy zarząd Banku Światowego. USA, które są największą gospodarką na świecie, mają w tym gremium największy odsetek głosów.

Bank Światowy koncentruje się na walce z ubóstwem i stymulowaniu rozwoju. Jest głównym źródłem pożyczek dla krajów poszukujących środków na realizację infrastrukturalnych projektów rozwojowych.

d1ud627

Od powstania Banku Światowego w 1944 roku na czele tej instytucji zawsze stali Amerykanie. Kraje rozwijające się od dawna chcą mieć w Banku Światowym więcej do powiedzenia, podobnie jak i w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, na którego czele zawsze stali dotąd Europejczycy.

Oczekuje się, że kraje rozwijające się wystawią co najmniej trzech kandydatów na szefa Banku Światowego. Wydaje się jednak, że wybór Kima jest przesądzony. (PAP)

az/ mc/ osz/

d1ud627

Podziel się opinią

Share
d1ud627
d1ud627