Już ponad 300 tys. cudzoziemców z pozwoleniem na pobyt w Polsce. Najwięcej z Ukrainy
Liczba cudzoziemców w Polsce, którzy mają pozwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. Najwięcej decyzji wydał wojewoda mazowiecki - 100 tys., najmniej woj. świętokrzyski - 3,5 tys. - poinformował we wtorek Urząd do Spraw Cudzoziemców.
11.07.2017 12:02
- Dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz - podkreślił rzecznik UdSC Jakub Dudziak.
Cudzoziemcom, chcącym osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza), urzędy wojewódzkie wydają dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom.
Od 2014 r. liczba cudzoziemców w województwie mazowieckim, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu m.in. zezwolenia na pobyt czasowy lub stały wzrosła dwukrotnie. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (36 tys. osób).
Kolejnymi najbardziej licznymi grupami na Mazowszu są obywatele Wietnamu (9,5 tys.), Chin (6 tys.), Białorusi (5,5 tys.), Indii (3,5 tys.), Rosji (3 tys.), Francji (2,7 tys.), Wielkiej Brytanii (2 tys.), Niemiec (2 tys.) oraz Turcji (1,7 tys.).
Ponad połowa cudzoziemców w województwie mazowieckim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby młode (w wielu 20-39 lat). Co czwarty (26 proc.) ma od 40 do 59 lat, a 14 proc. to osoby poniżej 20 roku życia.
Nieznacznie przeważają mężczyźni - 57 tys. osób, w porównaniu do 43 tys. kobiet.
Wśród najpopularniejszych typów pozwoleń dominują zezwolenia na pobyt czasowy - 55 proc., pobyt stały - 20 proc. oraz zarejestrowany pobyt obywatela UE - 17 proc.
Pracujący w Polsce Ukraińcy, którzy są najlicznieszą grupą obcokrajówców w naszym kraju, chcą więcej zarabiać, a ich pensje tylko od maja wzrosły nawet od jedną trzecią. Takie dane podaje firma Upper Job, która przygotowała na ten temat raport. Jak pokazują dane agencji i pośredników pracy, największe oczekiwania płacowe wśród przybyszów ze Wschodu mają pracownicy fizyczni.
Z raportu Upper Job wynika, że jeszcze w maju pracownicy fizyczni z Ukrainy za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto, a w lipcu stawka ta wzrosła do 12 złotych. Oznacza to wzrost o 33 proc.Z raportu Upper Job wynika, że jeszcze w maju pracownicy fizyczni z Ukrainy za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto, a w lipcu stawka ta wzrosła do 12 złotych. Oznacza to wzrost o 33 proc.