Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Już prawie 30 firm pożyczkowych współpracuje z systemem Bezpieczny Pesel

Łatwo dostępne pożyczki online, które najczęściej nie wymagają nic poza podaniem danych z dowodu, są częstym celem złodziei tożsamości. O tym, że masz kilka pożyczek do spłaty, dowiesz się dużo po fakcie. A przed Tobą będzie długa i kręta droga, na której końcu nie zawsze czeka sprawiedliwość. Jak mawia stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć! Jeśli nie korzystasz z usług firm pozabankowych bądź nie zamierzasz wnioskować o pożyczkę w najbliższym czasie, zastrzeż swój Pesel w systemie, który skupia coraz większą liczbę instytucji pozabankowych.

Share
Już prawie 30 firm pożyczkowych współpracuje z systemem Bezpieczny Pesel
Źródło: Materiały prasowe
d2xiy1i

System Bezpieczny Pesel narodził się ze współpracy CRIF z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych. CRIF to jeden z czołowych dostawców informacji o kredytach w Europie i jeden z głównych w skali światowej. Usługi oferowane przez CRIF dostępne są w 50 krajach. Nie bez przyczyny partnerem CRIF został Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. To on skupia większość przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą i udzielaniem pożyczek przez internet. W jego szeregach są firmy, które kierują się zasadami odpowiedzialnego pożyczania i aktywnie działają na rzecz zmian na rynku usług pozabankowych.

Jak to działa?

Bezpieczny Pesel umożliwia jego zastrzeżenie bądź zgłoszenie utraty dokumentu. Podane dane wykorzystywane są wyłącznie w celu zapobiegania wyłudzeniom. Zastrzegając Pesel, wysyłasz sygnał, że w najbliższym czasie nie zamierzasz składać wniosku o pożyczkę w firmie pozabankowej. Uczestnicy Credit Check sprawdzają Pesel w bazie. Jeśli okaże się, że jest on zastrzeżony, świadczy to o próbie wyłudzenia, ewentualnie zapominalstwie osoby, która Pesel zastrzegła. Tak czy inaczej, w przypadku próby zaciągnięcia pożyczki na skradzione dane, gdy Pesel znajduje się w bazie, nie zostanie ona udzielona.

Cofnięcie zastrzeżenia

W każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, jest opcja cofnięcia zastrzeżenia. Podobnie jak w przypadku zastrzeżenia, czeka do wypełnienia krótki formularz. W obu przypadkach konieczne jest załączenie skanu dowodu osobistego, obu stron.

d2xiy1i

Zgłoszenie utraty

Kradzież bądź zgubienie dowodu osobistego wymaga w pierwszej kolejności zgłoszenia na policję i w placówce swojego banku. W kolejnym kroku możesz zgłosić utratę w systemie Bezpieczny Pesel. I tak jak w przypadku zastrzeżenia, konieczne jest wypełnienie formularza. A następnie odbywa się weryfikacja telefoniczna. Po jej pozytywnym przejściu, w bazie zostaną umieszczone dane, które widniały na utraconym dokumencie. Zgłoszenie utraty dokumentu to informacja dla instytucji pozabankowych, że istnieje ryzyko wykorzystania dokumentu w celu wyłudzenia pożyczki przez internet. Utrata dokumentów może mieć bardzo dotkliwe konsekwencje, dlatego dla własnego bezpieczeństwa w razie utraty dowodu, należy zrobić wszystko, by nie został wykorzystany przez oszustów.
Rośnie liczba uczestników systemu Bezpieczny Pesel

Przyłączenie się do bazy, zarówno dla osób prywatnych, które chcą zastrzec Pesel, jak i dla firm pozabankowych jest darmowe. System ruszył wiosną ubiegłego roku, a już współpracuje z nim blisko 30 firm pozabankowych. W tym duże i dobrze znane marki jak: Wonga, Bocian Pożyczki, Filarum, a w ostatnim czasie dołączył również Provident. Uczestnictwo jest dobrowolne, natomiast przynosi firmom pozabankowym korzyści, w postaci obniżenia ryzyka udzielenia pożyczki na skradzione dane. Im więcej instytucji pozabankowych dołączy do Credit Check, tym mniejsze ryzyko, że ktoś wyłudzi kredyt na Twoje dane.

Gorzkie konsekwencje wyłudzenia pożyczki ponosisz przez długi czas, a zabezpieczenie się na taką ewentualność to kilka minut. Prawda, że warto?
Szukasz więcej informacji i porad ze świata finansów? Odwiedź stronę Financer.com Polska.

d2xiy1i

Podziel się opinią

Share
d2xiy1i
d2xiy1i