Trwa ładowanie...

Już za trzy lata zaczniemy produkować benzynę ze spalin?

Najwcześniej za trzy lata uda się produkować benzynę ze spalin - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" profesor Dobiesław Nazimek - kierownik Zakładu Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Już za trzy lata zaczniemy produkować benzynę ze spalin?Źródło: Jupiterimages
d2ajbcm
d2ajbcm

UMCS i Polska Grupa Energetyczna pracują nad wspólnym projektem pozyskiwania benzyny ze spalin. Z wyliczeń wynika, że budowa instalacji zdolnej uzyskiwać 100 milionów litrów benzyny powinna kosztować około 100 mln złotych, mniej więcej złotówkę za litr paliwa.

Profesor Nazimek uważa, że już w pierwszym roku funkcjonowania cała instalacja zwraca się, a przedsiębiorca może mieć 50 milionów zysku. Według tych wyliczeń, przy pełnym rozpowszechnieniu metody, już w trzecim roku udałoby się zagospodarować 25% emisji CO2 w Polsce.

Polska emituje 340 milionów ton CO2 rocznie. Z tego można wytworzyć około 280 milionów ton metanolu, a z niego od 80 do 120 mln ton benzyny lub oleju napędowego. Obecnie Polska zużywa około 21 milionów ton paliw rocznie, czyli pięć razy mniej - podkreśla profesor Nazimek.

d2ajbcm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ajbcm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj