Trwa ładowanie...

Kamerka w aucie z nakazem zgłoszenia

Jeśli nagranie z kamerki samochodowej ma być wykorzystane po kolizji, to wcześniej w GIODO powinien zostać zarejestrowany zbiór danych osobowych. Przypomina o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Kamerka w aucie z nakazem zgłoszeniaŹródło: Fotolia, fot: Layer
d20ecec

Podczas nagrywania przebiegu trasy, rejestracji innych pojazdów czy twarzy przechodniów dochodzi do przetwarzania danych osobowych. Jeśli materiał pozostanie w naszych rękach, nie ma konieczności wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych. Wtedy bowiem przetwarzamy dane w celach osobistych, co jest zgodne z prawem.

Jeśli jednak nagrania użyjemy jako dowodu, na przykład w spawie sądowej, to wykroczymy poza cel osobisty. Oznacza to konieczność wypełnienie obowiązków związanych chociażby ze zgłoszeniem zbioru danych osobowych do rejestracji GIODO - czytamy w gazecie.

Przyczyną absurdalnych przepisów jest fakt, że monitoring wizyjny wciąż nie doczekał się odrębnej regulacji i w opisanych sytuacjach musimy stosować się do przepisów ustawy o danych osobowych.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", GIODO zabiega o uregulowanie tej kwestii osobną specustawą. Jej założenia w 2013 roku przedstawiło MSW.

Więcej o sprawie, w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d20ecec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ecec