Trwa ładowanie...

Kanada wypuściła pierwszą na świecie monetę świecącą w ciemności

Dwudolarówka, nazywana potocznie "toonie", wybita z okazji 150-lecia rozpoczęcia zjednoczenia prowincji kanadyjskich, jarzy się blaskiem w ciemności.

Share
Kanada wypuściła pierwszą na świecie monetę świecącą w ciemności
Źródło: Materiały prasowe
d3jfgu2

Okolicznościowa moneta została zaprojektowana przez Timothy Hsia. Na awersie jest obraz, przedstawiający dwie osoby płynące w łodzi na tle nocnego nieba rozświetlonego zorzą polarną. Aurora Borealis jarzy się intensywnym zielonkawym kolorem.

Moneta świeci w ciemności, ponieważ przy jej biciu użyto nowego rodzaju atramentu zawierającego materiał luminescencyjny. Rzecznik kanadyjskiej mennicy poinformował, że oprócz tego, że jest to nie tylko pierwsza na świecie moneta świecąca, ale zarazem pierwsza - kolorowa moneta bimetaliczna.

Zobacz także: euro w Polsce do 2025 roku?

Trzy miliony "toonie" są już w obiegu, a planowane jest wybicie w sumie 7 milionów. Jeśli zatem, ktoś odwiedzi Kanadę w najbliższym czasie, ma spore szanse, że wpadnie mu do portfela świecący pieniądz. W serii uapomiętniającej 150. rocznicę
zjednoczenia brytyjskich prowincji Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik i Kanada (potem podzielonej na prowincje Ontario i Quebec), jest jeszcze kilka innych monet.

d3jfgu2

Podziel się opinią

Share
d3jfgu2
d3jfgu2