Trwa ładowanie...
d4iphjv

Kara za wejście do parku uchylona. Rencistka nie zapłaci 12 tys. zł mandatu

70-letnia kobieta została ukarana 12 tys. zł kary administracyjnej za naruszenie zakazu przebywania w parku w czasie pandemii. Wojewódzki Inspektor Sanitarny uchylił jednak karę inspekcji powiatowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kara za wejście do parku została uchylona.
Kara za wejście do parku została uchylona. (RPO)
d4iphjv

Sprawa dotyczy starszej kobiety, która w początkach kwietnia została ukarana 12 tys. zł kary administracyjnej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich, podstawą miała być notatka służbowa policjanta o tym, że siedziała na ławce w miejskim parku z towarzyszącym psem, w czasie, kiedy obowiązywał zakaz wstępu do lasów i parków.

Zobacz: Zakaz wstępu do lasów. RPO: zbędny i zbyt daleko idący

d4iphjv

Rencistka przekonywała, że do parku weszła z powodu psa, który urwał się ze smyczy i pobiegł za kotem. Ruszyła więc za nim. Z powodu problemów zdrowotnych usiadła na ławce, a wówczas podszedł do niej patrol.

Zobacz: Parki i lasy już otwarte

Nie pomogły tłumaczenia. Jak zapewniała kobieta, notatka służbowa policjanta nie została sporządzona rzetelnie, a kara jest nie adekwatna do winy. Dodatkowo przewyższała jej możliwości finansowe. Seniorka bowiem pobiera 1085 zł renty rodzinnej miesięcznie. Decyzję zaskarżyła, a wsparł ją w tym Rzecznik Praw Obywatleskich.

d4iphjv

Teraz Wojewódzki Inspektor Sanitarny uchylił karę inspekcji powiatowej. Jak wyjaśnia RPO, obecnie nie ma już zakazu wejścia do parków, a w takiej sytuacji należy stosować przepis obowiązujący w dacie orzekania, a nie w dacie czynu - jeśli jest korzystniejszy dla sprawcy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iphjv

Podziel się opinią

Share
d4iphjv
d4iphjv