Trwa ładowanie...

Katastrofa 4-krotnie droższa od Katriny

Japoński rząd oszacował koszty odbudowy ze zniszczeń spowodowanych przez rekordowo silne trzęsienie ziemi i tsunami na 25 bln juanów (309 mld USD).

Katastrofa 4-krotnie droższa od KatrinyŹródło: AFP, fot: str
d13kzxd
d13kzxd

Byłyby one zatem niemal cztery razy wyższe od strat wyrządzonych przez huragan Katrina w Stanach Zjednoczonych.

W najbliższym roku budżetowym rozpoczynającym się 1 kwietnia skutki katastrofy mogą zmniejszyć produkt krajowy brutto Japonii o 2,75 bln jenów, czyli o nieco ponad 0,5 proc. Na tyle wyceniono koszty zmniejszenia produkcji na skutek zburzenia lub uszkodzenia firm i zakłóceń w dostawach części czy podzespołów. Obliczenia te nie biorą pod uwagę ewentualnych przerw w dostawach energii elektrycznej. Nie uwzględniono w nich także prawdopodobnych skutków gospodarczych radioaktywnego skażenia wody i żywności.

To pierwsze rządowe szacunki kosztów odbudowy po trzęsieniu ziemi i tsunami, które spowodowały śmierć ponad 9 tys. osób. Japonia może powołać agencję, która nadzorowałaby i koordynowała odbudowę ze zniszczeń.

Członek zarządu Banku Japonii Ryuzo Miyao powiedział wczoraj, że odbudowa po trzęsieniu ziemi z 11 marca zabierze więcej czasu, niż usuwanie skutków katastrofy w Kobe w 1995 r.

d13kzxd

O wiele wyższe będą też jej koszty. Już teraz bank centralny w każdym dniu roboczym po katastrofie pompował w gospodarkę biliony jenów, by zapewnić jej krótkoterminową stabilizację finansową. Na kontach banków komercyjnych w Banku Japonii znajduje się obecnie ponad 36,4 bln jenów, w porównaniu z 17,6 bln jenów w przeddzień katastrofy.

Bank centralny podał też, że gotówkowe oszczędności gospodarstw domowych przekroczyły w IV kw. 10 bln USD, co powinno Japończykom pomóc przetrwać najgorszy czas.

d13kzxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13kzxd