Katowice wyłonią projektanta przestrzeni Rynku spośród czterech firm
Do końca roku władze Katowic zamierzają spośród czterech firm wyłonić biuro projektowe, które przygotuje szczegółowy projekt zagospodarowania przestrzeni od Rynku do ronda im. Ziętka w ścisłym centrum miasta. Projekt nowego Rynku ma być gotowy w 2013 r.
16.10.2012 | aktual.: 16.10.2012 16:15
We wtorek Urząd Miasta ogłosił nazwy firm, spośród których wybrany zostanie projektant nowego centrum miasta. Są to: biuro projektowo-inżynierskie Redan ze Szczecina, a także trzy konsorcja, na czele z firmami: P.A.Nova z Gliwic, biuro architektoniczno-budowlane Venit z Gliwic oraz GPP Grupa Projektowa z Krakowa. Ta ostatnia firma przygotowała koncepcję architektoniczną nowego centrum, która była najlepsza w poświęconym tej kwestii tegorocznym konkursie.
Jak poinformował PAP rzecznik przebudowy centrum Katowic Daniel Muc, wkrótce cztery zakwalifikowane do tego postępowania firmy otrzymają tzw. Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia wraz z zaproszeniem do składania ofert. Rozstrzygnięcie nastąpi przed końcem tego roku, a projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych w centrum Katowic powinien być gotowy do połowy 2013 r.
Przebudowa strefy Rondo-Rynek to jedna ze sztandarowych inwestycji w Katowicach, która na nowo ukształtuje przestrzeń publiczną w ścisłym centrum stolicy Górnego Śląska. Podstawą projektu ma być koncepcja architektoniczna przygotowana przez krakowskie biuro GPP Grupa Projektowa. Praca ta została uznana za najlepszą w ogłoszonym przez miasto międzynarodowym konkursie. Zdobyła w nim drugie miejsce - pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie mógł podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z prawem zamówień publicznych - musiał ogłosić w tej sprawie kolejny przetarg. Wyłonione w nim biuro ma przygotować projekt na podstawie koncepcji GPP, uzupełniając ją jednak zgodnie z uwagami sądu konkursowego.
Sąd konkursowy uznał, że koncepcja krakowskiego biura jest zdecydowanie najlepsza spośród 16 zgłoszonych, nie daje jednak odpowiedzi na wszystkie postawione przed architektami pytania. Uznano, że projektanci świetnie - pod względem architektonicznym i urbanistycznym - wyznaczyli przestrzeń nowego Rynku, ale zbyt mało uwago poświęcili miejscom ważnym dla ruchu mieszkańców - sklepom, punktom usługowym, restauracjom czy klubom. Władze miasta uznały, że projekt musi być uzupełniony tak, by przestrzeń była bardziej przyjazna dla ludzi.
Jedną z charakterystycznych cech zwycięskiej koncepcji jest wyodrębnienie z nieregularnej przestrzeni obecnego Rynku równoległobocznego ogólnodostępnego placu miejskiego, nazwanego przez krakowskich architektów Forum Silesia. Plac ten miałby być wygrodzony rodzajem prostego przestrzennego portyku. Od północy - na osi budynku Muzeum Śląskiego - miałaby pojawić się nawiązująca do formy portyku Brama Miejska. Pod bramą miałyby przejeżdżać m.in. jadące Al. Korfantego w stronę ronda i Spodka tramwaje. Na przedpolu Teatru Śląskiego projekt zakłada utworzenie niewielkiego spłaszczonego amfiteatru.
Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od wielu lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace objęto dwoma dużymi przetargami. Pierwszy - już realizowany - dotyczy przebudowy infrastruktury tramwajowej; drugi ma objąć przebudowę układu drogowego i przestrzeni publicznej.
Na katowickim Rynku i na niektórych otaczających go ulicach już od kilku miesięcy trwają prace, związane przede wszystkim ze zmianą położenia linii tramwajowych. Kończy się także modernizacja usytuowanego na Rynku dawnego Domu Prasy. To wstęp do dalszych prac na Rynku oraz przebudowy układu drogowego między nim, a pobliskim rondem im. Ziętka. W ostatnich dniach ruszyła natomiast modernizacja głównej handlowej ulicy centrum miasta - 3 Maja.