KE chce wymiany informacji podatkowej, m.in. o saldach na rachunkach
KE zaproponowała rozszerzenie automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi w UE i objęcie nią dywidend, zysków kapitałowych, innych dochodów finansowych oraz sald na rachunkach. Ma to pomóc w walce z uchylaniem się od płacenia podatków.
12.06.2013 | aktual.: 12.06.2013 15:50
KE zaproponowała rozszerzenie automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi w UE i objęcie nią dywidend, zysków kapitałowych, innych dochodów finansowych oraz sald na rachunkach. Ma to pomóc w walce z uchylaniem się od płacenia podatków.
- Propozycja, którą dziś przedstawiam wzmocni dwa ważne filary zarządzania podatkami w UE: przejrzystość i wymianę informacji. Wzmocni to nasz arsenał w walce przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków i da nam optymalną pozycję, by wymagać przejrzystości od naszych partnerów międzynarodowych - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta.
Dodał, że jeśli propozycja Komisji Europejskiej będzie przyjęta przez kraje UE i Parlament Europejski, państwa członkowskie będą dysponowały "lepszymi możliwościami określania i poboru należnych podatków".
- Od stycznia 2015 r. dywidendy, zyski kapitałowe, wszystkie inne dochody finansowe i salda na rachunkach powinny być dodane do szerokiej już listy kategorii (dochodów) poddanych automatycznej wymianie informacji - wyjaśnił komisarz. Podkreślił, że jeśli rozszerzona wymiana informacji wejdzie w życie, UE będzie miała najbardziej rozbudowany system wymiany podatkowej na świecie.
Zgodnie z dotychczas przyjętymi przepisami dyrektywy o współpracy administracyjnej, od 1 stycznia 2015 r. automatyczna wymiana informacji będzie obejmowała dochody z zatrudnienia, wynagrodzenia dyrektorów, ubezpieczenia na życie, świadczenia emerytalne i rentowe oraz dochody z tytułu własności
Ponadto do końca roku kraje UE zobowiązały się przyjąć rewizję dyrektywy o opodatkowaniu dochodów z oszczędności, która przewiduje automatyczną wymianę informacji między krajami UE w tym zakresie. Dotąd jednak przyjęcie tej dyrektywy blokowały Austria i Luksemburg, którym zależało na utrzymaniu tajemnicy bankowej.
Już teraz na podstawie dyrektywy o opodatkowaniu oszczędności, od 2005 r. kraje UE gromadzą dane dotyczące oszczędności osób fizycznych niebędących rezydentami i przekazują je urzędom skarbowym państwa, w którym te osoby zamieszkują na stałe. Jednak z wymiany tej czasowo wyłączone są Austria i Luksemburg, które wolą stosować 35-proc. stawkę zaległego podatku.
KE podkreśliła, że istniejące przepisy wraz z zaproponowanymi będą oznaczać, że "państwa członkowskie będą dzielić się ze sobą informacjami w takim zakresie, w jakim zobowiązały się do wymiany z USA na podstawie amerykańskiej ustawy o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA).
Z Brukseli Julita Żylińska