Trwa ładowanie...

KE chce zwiększyć wpływ akcjonariuszy na płace zarządów

Akcjonariusze spółek giełdowych w krajach UE będą mieć większy wpływ na wynagrodzenia członków zarządów - przewidują zaproponowane w środę przez Komisję Europejską zmiany w dyrektywie o prawach akcjonariuszy.

KE chce zwiększyć wpływ akcjonariuszy na płace zarządówŹródło: Fotolia, fot: DanRace
dxpm55t

Propozycja KE, która dotyczy około 10 tysięcy spółek notowanych na giełdach w krajach UE, ma nie tylko ulepszyć ład korporacyjny, ale też wzmocnić konkurencyjność tych spółek na dłuższą metę i ograniczyć skłonność do koncentrowania się na doraźnych zyskach.

- Ostatnie lata pokazały, jak bardzo koncentrowanie się na doraźnych korzyściach zaszkodziło europejskim spółkom i gospodarce - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier. - Dzisiejsza propozycja zachęci akcjonariuszy do większego zaangażowania w sprawy spółek, w których inwestują, i myślenia o tych inwestycjach w dłuższej perspektywie. Aby było to możliwe, udziałowcy muszą mieć odpowiedni nadzór nad zarządem, w tym wiążące prawo do współdecydowania o płacach.

Komisja nie narzuca limitów najwyższych wynagrodzeń w spółkach giełdowych, tak jak uczyniła to niedawno w regulacji dotyczącej premii dla bankowców. Ale każda spółka będzie sama ustalać najwyższy poziom wynagrodzenia. Co trzy lata spółki giełdowe będą musiały publikować pełne i przejrzyste informacje o polityce dotyczącej wynagrodzeń dla menedżerów, wraz z uzasadnieniem, jak zasady wynagradzania pomagają realizować długofalowe cele przedsiębiorstwa oraz jakie są powody ewentualnej różnicy pomiędzy średnim wynagrodzeniem a wynagrodzeniem menedżerów. Akcjonariusze będą mogli głosować nad polityką płacową spółki.

dxpm55t

Zgodnie z propozycją KE inwestorzy instytucjonalni (np. fundusze ubezpieczeniowe i emerytalne) i podmioty zarządzające aktywami będą musiały wyjaśniać, w jaki sposób biorą pod uwagę interesy swoich członków, dokonując określonych inwestycji.

Komisja chce też ułatwić spółkom uzyskiwanie informacji o tym, kto jest ich udziałowcem. Firmy doradzające akcjonariuszom, jak głosować na walnych zgromadzeniach, będą zobowiązane ujawniać informacje, na jakiej podstawie przygotowują swoje wytyczne, co ma pomóc w uniknięciu konfliktu interesów.

W środę Barnier przedstawił też projekt dyrektywy dotyczącej spółek jednoosobowych z ograniczoną odpowiedzialnością, która harmonizuje obowiązujące w państwach UE wymogi tworzenia takich spółek. KE chce m.in. umożliwić rejestrację spółki on-line oraz wprowadzić standardowy statut dla takiej spółki, niezależnie od kraju, w którym ona powstaje.

Propozycje KE wymagają zgody państw UE i Parlamentu Europejskiego.

Z Brukseli Anna Widzyk

dxpm55t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxpm55t