KE: dodatkowe 30 mln euro na promocję produktów żywnościowych (aktl.)

#
dochodzą informacje z konferencji prasowej m.in. dotyczące piątkowego spotkania ministrów rolnictwa z państw UE w Brukseli
#

03.09.2014 15:25

03.09. Bruksela (PAP) - KE chce przeznaczyć dodatkowe 30 mln euro na promocję produktów rolnych w UE, by dotknięci rosyjskim embargiem producenci mogli znaleźć nowe rynki zbytu. W piątek ministrowie rolnictwa będą się zastanawiać nad innymi środkami wsparcia dla gospodarstw.

Wyasygnowane przez KE środki te - jak poinformowano w środowym komunikacie - będą mogły być wykorzystane w ramach programów promocyjnych Wspólnej Polityki Rolnej, które zaczynają się w 2015 r. Komisja podkreśliła, że wnioski dotyczące tego programu należy składać do końca września.

"Planujemy podwojenie środków budżetowych na programy promocyjne w tym roku. Ogłosiliśmy nabór wniosków, który zamkniemy do końca września" - powiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

UE w ramach WPR na promocję produktów żywnościowych przeznacza rocznie 30 mln euro. Teraz ta kwota ma być podwojona. "Dzisiejsza zmiana oznacza, że na projekty przedstawione do końca miesiąca z funduszy UE dostępnych będzie 60 mln euro" - oświadczył Ciolos.

Środki te mają pomóc rolnikom i producentom w znalezieniu nowych rynków zbytu wewnątrz UE, a także poza Unią. Komisarz zwrócił uwagę, że w związku z tym, iż programy są współfinansowane przez organizacje zajmujące się promocją żywności, całkowita kwota na szukanie nowych rynków, która może być uruchomiona w 2015 r., może przekroczyć 120 mln euro.

Ciolos zachęcał organizacje rolnicze, aby sięgały po te środki i w najbliższych tygodniach przedstawiały ambitne programy promocyjne.

KE podjęła wcześniej decyzję o przeznaczeniu 33 mln euro na wsparcie rynku brzoskwiń i nektarynek oraz 125 mln euro na pomoc dla sektora innych łatwo psujących się owoców i warzyw.

Innym, trzecim już pakietem działań mają się zajmować w piątek w Brukseli unijni ministrowie rolnictwa. Jak wyjaśniał Ciolos chodzi o rekompensaty dla niektórych sektorów, czy poszczególnych producentów.

"Wiemy, że w niektórych sektorach dotknięte są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, małe gospodarstwa, których duża cześć produkcji była przeznaczona na eksport do Rosji. One potrzebują wsparcia już ukierunkowanego i odpowiednich rekompensat" - podkreślił komisarz.

Poinformował, że KE przeanalizowała już możliwości jakie UE ma w tym zakresie. Nie zdradził jednak szczegółów możliwych nowych propozycji. Przyznał, że w ramach Wspólnej Polityki rolnej jest rezerwa na wpieranie rolników w czasie kryzysów.

"Komisja woli ogólną ocenę dla sektorów i typów rolników, natomiast trzeba będzie uzyskać informacje bardziej szczegółowe od najbardziej dotkniętych krajów, żeby ustalić w jakiej kategorii potrzeba rekompensat, czy wsparcia. Środki są ograniczone, więc trzeba realizować najbardziej pilne potrzeby" - oświadczył Ciolos.

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)