KE może w piątek przyjąć Umowę Partnerską z Polską ws. funduszy UE (aktl.)
#
dochodzi szerszy background
#
22.05.2014 14:55
22.05. Bruksela (PAP) - Jesteśmy na finalnym etapie przyjęcia Umowy Partnerskiej z Polską ws. wydatkowania środków z unijnych funduszy strukturalnych, mamy nadzieję formalnie ogłosić to w piątek - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.
Umowy Partnerskie Komisji Europejskiej z krajami członkowskimi to nowość w funduszach strukturalnych UE, wprowadzona w tej perspektywie finansowej (na lata 2014-2020) po to, by poprawić skuteczność wydatkowania unijnych środków w krajach UE, skoncentrować je na priorytetowych obszarach i wzmocnić warunki wydatkowania. Przyjęcie Umowy pozwala na wdrożenie programów wydatkowania środków z funduszy strukturalnych.
W Umowie Partnerskiej określona jest strategia wydatkowania środków z unijnych funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w danym kraju oraz priorytety inwestycyjne w tym zakresie. Chodzi o fundusz rozwoju regionalnego, fundusz społeczny, fundusz spójności, fundusz rozwoju obszarów wiejskich i fundusz rybacki.
Polska jako pierwsza przekazała projekt umowy partnerstwa do KE (10 stycznia), a jej negocjacje z KE rozpoczęły się 5 marca. Umowę taką Komisja przyjęła już dla Danii.
Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, głównym celem Umów Partnerskich jest uzgodnienie obszarów, które powinny być finansowane z danych funduszy. Mają one ponadto służyć uzgodnieniu obszarów, gdzie pieniądze powinny być wykorzystane i uzgodnieniu głównych celów. Kwestie te są następnie "skonkretyzowane" w programach operacyjnych różnych funduszy.
Jeśli kraj członkowski nie będzie przestrzegać Umowy Partnerskiej, może być zmuszony do zwrotu unijnych środków, które nie kwalifikują się do wydatkowania.