KE otrzymała dokumenty od MRR ws. odblokowania pieniędzy UE na drogi

Komisja Europejska otrzymała w piątek późnym wieczorem dokumenty od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ws. odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg. Komisja je teraz analizuje - poinformowała PAP rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

KE otrzymała dokumenty od MRR ws. odblokowania pieniędzy UE na drogi
WP.pl/Katarzyna Izdebska

KE w najbliższym czasie zanalizuje dokumenty od MRR ws. odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler. KE otrzymała dokumenty w piątek wieczorem.

Rzeczniczka stwierdziła, że dokumenty wyglądają na obszerne i że "oczywiście celem jest wznowienie płatności tak szybko, jak to możliwe". - Mamy nadzieję, że tak się stanie - podkreśliła Wheeler. Dodała, że dokumenty będą analizowane "w ciągu najbliższych dni i tygodni".

W czwartek wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło poinformował PAP, że w piątek jego resort przekaże KE komplet dokumentów potrzebnych do odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg. Ocenił, że zablokowane pieniądze wpłyną prawdopodobnie do Polski na przełomie lutego i marca, bo komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn obiecał, że "w ciągu dwóch tygodni od przekazania przez stronę polską dokumentów, sprawa zostanie ostatecznie zakończona, a pieniądze odblokowane". Zdaniem wiceministra, MRR wypełniło już zobowiązania wysunięte przez KE.

Chodzi o 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej, których refundację wstrzymała pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska.

KE wskazywała wówczas, że przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. KE zapowiedziała, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez GDDKiA to ok. 4 mld euro.

Na początku lutego z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem spotkali się polscy ministrowie rozwoju regionalnego i transportu. Komisarz zapewnił wtedy, że gdy KE otrzyma od Polski wyjaśnienia, to "wstrzymanie środków zostanie zniesione".

Komisja domaga się od Polski m.in. przeglądu wszystkich inwestycji drogowych realizowanych przez GDDKiA, które otrzymały dofinansowanie unijne, a także potwierdzenia, że nie doszło przy ich realizacji do zmowy przetargowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)