Trwa ładowanie...
d49sj17
13-01-2016 14:19

KE rozpocznie wstępną ocenę Polski w ramach procedury państwa prawnego

Warszawa, 13.01.2016 (ISBnews) - Komisja Europejska zdecydowała o rozpoczęciu wstępnej oceny sytuacji w Polsce w ramach procedury państwa prawnego, poinformował pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

d49sj17
d49sj17

Kolegium Komisarzy KE przeprowadziło dziś debatę na temat ostatnich wydarzeń w Polsce, w tym przede wszystkim sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a także na temat uchwalenia noweli ustawy medialnej.

"Wygląda na to, że Trybunał Konstytucyjny podjął decyzje, które nie są aktualnie wdrażane przez inne instytucje państwa. Niektóre środki podjęte przez nowo wybraną władzę ustawodawczą wpływają na jego funkcjonowanie. Zdecydowaliśmy dzisiaj, że Komisja przeprowadzi wstępną ocenę tej kwestii w ramach procedury państwa prawnego" - powiedział Timmermans podczas konferencji prasowej.

"Rozpoczęty przez nas proces ma za zadanie wyjaśnić fakty w sposób obiektywny, osadzić sytuację w głębszym kontekście i zacząć dialog z polskimi władzami, bez zakładania z góry jakichkolwiek dalszych kroków. Celem jest zapobieżenie sytuacji, w której by podważono rządy prawa" - wyjaśnił komisarz.

Komisja podkreśla, że rozpoczęta procedura ma na celu współpracę i dialog, który wyjaśni wątpliwości.

"Podpisałem właśnie list do polskich władz zachęcające je do rozpoczęcia dialogu wokół tych kwestii. Zaznaczyłem także jestem gotów w każdej chwili przybyć do Warszawy i przedyskutować sprawę" - powiedział także Timmermans.

KE zamierza wrócić do sprawy w połowie marca br., we współpracy z Komisją Wenecką Rady Europy, podano w komunikacie Komisji.

(ISBnews)

d49sj17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49sj17