Trwa ładowanie...
dytox6l

KEP: Episkopat o katechezie, rodzinie i obronie życia (komunikat)

...

dytox6l
dytox6l

26.06. Warszawa - KEP informuje:

Uroczystościami w katedrze włocławskiej kończy się 355. zebranie plenarne Episkopatu. Wśród tematów znalazły się zagadnienia związane z ochroną życia ludzkiego, wprowadzaniem w zagadnienia wiary i ukierunkowaniem na ewangelizację.

Biskupi obradowali w Licheniu podczas dwudniowej sesji, 24 i 25 czerwca. Głównym tematem zebrania plenarnego były zagadnienia katechezy w Polsce. Biskupi podkreślili wzajemne uzupełnianie się trzech miejsc katechezy: rodziny, parafii i szkoły. W komunikacie końcowym zwracają się z prośbą "o jeszcze większe ukierunkowanie katechezy parafialnej i szkolnej ku wyzwaniom nowej ewangelizacji".

Znaczną część obrad Episkopat poświęcił także zagadnieniom rodziny. Biskupi przypomnieli, że małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety. Zaznaczają przy tym, że wprowadzenie prawne związków partnerskich "byłoby zgodą na niebezpieczne osłabianie instytucji małżeństwa". Apelują też o politykę wspomagającą rodziny. "Niech polityka prorodzinna stanie się jednym z głównych tematów dyskusji w kampanii wyborczej, niech przyświeca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, jako kontynuowanie tematu podjętego przez rząd Węgier" - piszą biskupi. Episkopat apeluje też o solidne przygotowanie do małżeństwa w rodzinach, szkołach i parafiach. Biskupi krytykują podejmowane przez wielu młodych wspólne zamieszkanie przed ślubem. "Kościół nie może przymykać oczu na to zjawisko i milczeć, gdy w naszych czasach rodzi się nowy obyczaj, sprzeczny z nauką Kościoła" - zaznaczają.

dytox6l

Biskupi apelują do parlamentarzystów polskich o przyjęcie prawa chroniącego każde ludzkie życie, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Wszystkich wiernych biskupi wzywają do modlitwy w tej wielkiej sprawie. Wyrażają poparcie dla obywatelskiej inicjatywy w sprawie całkowitej ochrony życia ludzkiego, którą poparło podpisami blisko 600 tys. obywateli.

W komunikacie znalazł się także apel do przedstawicieli rządu, parlamentu i władz samorządowych z prośbą o ochronę trzeźwości narodu, wynikający z zaniepokojenia propozycjami sprzedaży piwa na stadionach piłkarskich.

Przedmiotem obrad biskupów było także m.in. zagadnienie duszpasterskiego przygotowania 1050. rocznicy chrztu Polski. Przypada ono w 2016 r. "Jest to dla wszystkich, a zwłaszcza dla pokoleń, które nie pamiętają milenijnych obchodów z roku 1966, okazja, by powrócić do chrześcijańskich korzeni naszego narodu i państwa" - zaznaczają biskupi.

Gośćmi zebrania plenarnego byli kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, a także bp Antoni Stankiewicz, dziekan Trybunału Roty Rzymskiej, oraz abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie. Tradycyjnie w obradach uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

  1. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w Licheniu w dniach 24 i 25 czerwca oraz we Włocławku 26 czerwca 2011 r. Okazją do spotkania biskupów na terenie diecezji włocławskiej było 600-lecie konsekracji katedry we Włocławku. Legatem papieskim na tę uroczystość papież Benedykt XVI wyznaczył kard. Zenona Grocholewskiego, który przewodniczył liturgii i wygłosił homilię.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jgr/

dytox6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dytox6l