Ketchupowa mapa Polski. Wielkopolska stolicą pomidorowego sosu
W czasie trwającej właśnie majówki Polacy wyleją na kiełbaski i karkówki grilla setki ton keczupu. Najchętniej wybieramy sprawdzone produkty znanych marek, które są produkowane w Polsce. Najczęściej w Wielkopolsce.
30.04.2018 | aktual.: 01.05.2018 08:01
Keczup tak mocno kojarzy się z fast foodem, że wiele osób uważa USA za jego kolebkę, ale w rzeczywistości pochodzi z... Chin, gdzie był sosem wytwarzanym na bazie ryb.
Na Zachodzie keczup najpierw wyewoluował w stronę sosu grzybowego, a pomidor jako główny składnik pojawił się dość późno, bo dopiero w XIX wieku.
Choć krytykom kulinarnym więdną uszy na dźwięk tego słowa, keczup jest ogromnie popularny na całym świecie. Co jakiś czas pojawiają się nowości, takie jak zielony keczup, ale ich sukces zazwyczaj jest krótkotrwały.
W Polsce od dziesięcioleci na rynku obecne są polskie marki keczupu, które mają swoich zagorzałych fanów. Na forach kulinarnych i w dyskusjach "w realu" nie brakuje osób, które udowadniają wyższość Pudliszek nad Tortexem i odwrotnie.
Wiele osób nie wie jednak, że właścicielami tych marek często są wielkie koncerny. Pudliszki już od przeszło 20 lat są częścią koncernu Heinz, największego producenta ketchupu na świecie. Z kolei Tortex dziś należy do holendersko-brytyjskiego giganta Unilever.
Według danych sieci Carrefour cztery najlepiej sprzedające się w kraju marki ketchupu produkują fabryki w Wielkopolsce. Wartość polskiego rynku ketchupu przekracza już 500 mln złotych.
Heinz
Choć firma zaczynała w XIX wieku od produkcji tartego chrzanu, dziś najbardziej znana jest właśnie z produkcji ketchupu. Koncern zaczął działać w Polsce w 1994 roku, a trzy lata później kupił fabrykę w wielkopolskich Pudliszkach. Od tamtej pory setki litrów ketchupu Heinz płyną na polskie grille, bo dziś jest to jedna z najchętniej kupowanych marek.
Skład:
pomidory (148 g pomidorów na 100 g ketchupu)
ocet
cukier
sól
ekstrakty przypraw i ziół
przyprawa
Cena: około 14zł/kg
Hellman's
Amerykańska firma, założona w 1903 roku, jest znana głównie z produkcji majonezu, ale ketchup sprzedawany pod tą marką, należy do najpopularniejszych w Polsce. Od 2000 roku marka należy do koncernu Unilever, który swoją fabrykę, produkującą m.in. ketchup, ma w Poznaniu.
Skład:
pomidory (151 g na 100 g ketchupu)
cukier
ocet
skrobia
modyfikowana
sól
cebula
czosnek
liść laurowy
goździki
Cena: ok. 11,76/kg
Pudliszki
Pierwsza w naszym zestawieniu marka z polskim rodowodem. Przetwórnię sosów pomidorowych w wielkopolskich Pudliszkach otwarto w latach 20-tych. W 1994 roku firmę przekształcono w spółkę akcyjną, a od 1997 roku większościowy pakiet akcji należy do koncernu Heinz.
Skład:
pomidory (198 g na 100 g ketchupu)
cukier
ocet
sól
skrobia modyfikowana
aromat naturalny
Cena: ok. 9,79 zł/kg
Tortex
Kolejny ketchup z polskim rodowodem, który zajmuje miejsce w czołówce najchętniej kupowanych. Firma powstała w latach 80-tych w Głębocku pod Wrocławiem. Podobno flagowy produkt Tortex miał być remedium na rynkowy deficyt sosu do pizzy (gotowych sosów produkowano wtedy niewiele). Dziś marka Tortex należy do koncernu Unilever, który produkuje ketchup w poznańskiej fabryce. Ciekawostka: w latach PRL firma Tortex miała kłopoty ze zdobyciem na lokalnym rynku plastikowyh opakowań (królowało niewygodne szkło), dlatego sprowadzała je z NRD.
Skład:
koncentrat pomidorowy (34%)
woda
cukier
ocet
skrobia modyfikowana
błonnik
sól
regulator kwasowości (kwas cytrynowy), substancja konserwująca (benzoesan sodu)
tymianek
oregano
cząber
szałwia
kolendra
aromat
Oglądaj też: Zapomnij o aluminiowych tackach do grilla
Kotlin
Kolejny ketchup z tradycjami. Wytwórnia powstała w 1928 roku niedaleo Poznania jako „Wytwórnia Marmolady, Przetworów Owocowych i Win w Kotlinie”. Po roku 2000 właścicielem marki została spółka Agros Nova, a fabrykę z Kotlina przeniesiono do Łowicza. Od 2015 r. właścicielam marki jest Maspex Wadowice.
Skład:
pomidory (160 g pomidorów zużyto na 100 g produktu)
cukier
skrobia modyfikowana kukurydziana
sól
regulatory kwasowości - kwas octowy i kwas cytrynowy
naturalne aromaty
przyprawy
Cena: ok. 9,28/kg
Włocławek
Zakłady produkujące ten legendarny, nie bójmy się tego słowa, sos, powstały w latach 50-tych. Jako jedne z pierwszych wprowadziły ketchup do seryjnej produkcji. Po roku 2000 włocławska fabryka weszła w skład spółki Agros Nova. W 2013 roku nad sosem tej marki zebrały się czarne chmury. Spółka ogłosiła, że zamyka zakład we Włocławku. - Życie właśnie traci sens - pisali wtedy internauci na portalach społecznościowych. Na szczęście okazało się, że ketchup marki Włocławek nadal będzie produkowany - w Łowiczu. Ciekawostka: Ketchup Włocławek jako jedyny z tego zestawienia nie jest, i nigdy nie był, produkowany w Wielkopolsce.
Skład:
pomidory (161 g pomidorów zużyto na 100 g produktu)
cukier
przeciery z selera (7,3%) i cebuli (6,7%)
skrobia modyfikowana kukurydziana
sól
ocet spirytusowy
regulator kwasowości - kwas cytrynowy
przyprawy
Cena: 8,31 zł/kg
Autor: Witold Ziomek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl