KGHM oczekuje spadku kosztów jednostkowych przy pełnych mocach Sierra Gorda
Warszawa, 23.11.2015 (ISBnews) - KGHM Polska Miedź oczekuje spadku kosztów jednostkowych po osiągnięciu pełnych mocy przez czilijski projekt Sierra Gorda, poinformował dyrektor naczelny ds. relacji inwestorskich Artur Tarnowski. KGHM jest w trakcie opracowania szczegółowej dokumentacji II fazy tego projektu, dodał.
"Zapowiadaliśmy, żeby nie patrzeć na zysk netto, bo nie będzie on miarodajny co do efektywności - uwzględnia dość wysokie odsetki płacone od pożyczki na Sierra Gorda i przyspieszoną amortyzację projektu. Zwracałem uwagę na fakt, że to nie jest dobry wyznacznik, jeżeli nie osiągnęliśmy określonych poziomów produkcji. Przy osiągnięciu pełnych mocy będzie widoczny spadek kosztów jednostkowych Sierra Gorda" - powiedział Tarnowski podczas konferencji Profesjonalny Inwestor SII.
Wskazał jako istotne czynniki dla wyników: dochodzenie do pełnych mocy Sierra Gorda, czy ciążącą cenę molibdenu.
"Pierwsza faza ma sens finansowy i jest bardzo opłacalna. Oprócz produkcji miedzi jest 5-7 lat produkcji molibdenu. Jego ceny nie kontrolujemy, a w ostatnim czasie zanotowała spadek o ponad 40%. Jest bardzo niska i chyba na granicy oporu" - stwierdził dyrektor KGHM.
Wskazał, że ponad 50% produkcji molibdenu dostarczana jest przez producentów, dla których jest to produkt uboczny i wszyscy produkują poniżej granicy opłacalności. W jego ocenie, jest oczekiwanie, że wielu z nich zamknie swoją produkcję.
Dyrektor poinformował także, że KGHM jest w trakcie opracowania szczegółowej dokumentacji II fazy projektu Sierra Gorda. Zaznaczył przy tym, że zewnętrzne warunki rynkowe "mogą zakłócić" harmonogram tej fazy.
"Sierra Gorda to nasz flagowy i jeden z największych na świecie projektów w branży. Rejon jest bardzo bogaty i każdy z czołówki jest tam obecny. Nasze zasoby po akwizycji wzrosły o 25%. Faza I ma być zakończona w I kw. 2016 i osiągnąć produkcję 110-120 tys. ton miedzi, czyli pełne moce" - powiedział Tarnowski podczas konferencji Profesjonalny Inwestor SII.
Podkreślił, że II etap jest w trakcie tzw. front-end engineering, czyli opracowywania dokumentacji by uzyskać precyzyjne oferty, ile może on kosztować.
"Chcemy uniknąć błędu z I fazy, kiedy wysłaliśmy zapytanie ofertowe bez dokładnej dokumentacji i capex zmieniał się kilkakrotnie. Teraz zdecydowanie poprawi się szacunek capeksu II fazy" - dodał dyrektor KGHM.
Zaznaczył, że rozmowy z partnerem Sumitomo dotyczące II fazy są pozytywne, ale zewnętrzne warunki rynkowe "mogą zakłócić" harmonogram.
Tłumaczył też, że wartość spółek górniczych zależy od tego, co posiadają w ziemi i jakie budują wokół tego projekty. Przejęcie ówczesnej Quadra dało KGHM strategiczne poszerzenie bazy zasobowej i w efekcie poprawę zdolności produkcyjnych oraz perspektyw rozwoju w średnim i długim terminie.
Kopalnia Sierra Gorda uruchomiła komercyjną produkcję miedzi i wysłała pierwszy transport molibdenu w połowie br. W okresie I-III kw. 2015 w Sierra Gorda wyprodukowano 60 tys. ton miedzi i ponad 8 mln funtów molibdenu.
Polska spółka posiada 55% udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45% należy do japońskiego koncernu Sumitomo.
KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
(ISBnews)