Trwa ładowanie...
d959p4c

KGHM rozpoczął komercyjną produkcję w Sierra Gorda

Warszawa, 01.07.2015 (ISBnews) - Kopalnia Sierra Gorda uruchomiła komercyjną produkcję miedzi i wysłała pierwszy transport molibdenu, podał KGHM Polska Miedź.

d959p4c
d959p4c

"Zakład przeróbki miedzi w Sierra Gorda od ponad sześćdziesięciu dni osiąga 65% docelowych możliwości przeróbczych. Poniesione zostały wszystkie główne koszty niezbędne do uruchomienia komercyjnej produkcji, a sam zakład został w pełni przekazany personelowi operacyjnemu" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej uruchomiono magazyn koncentratu w porcie Antofagasta, dzięki czemu produkowana w kopalni miedź transportowana jest do portu wagonami kolejowymi, a następnie przechowywana i ładowana na statki.

Równolegle do rozpoczęcia komercyjnej produkcji miedzi, zakład przeróbki molibdenu wyprodukował koncentrat z minimum 40-proc. zawartością tego metalu.

"Rozwój kopalni odbywa się zgodnie z ustalonymi planami. To ważne z punktu widzenia naszych akcjonariuszy, którzy dostrzegają wzrost wartości generowany przez komercyjny sukces Sierra Gorda, ale też kontrahentów, pracowników i społeczności lokalnych. Naszym celem jest realizacja zadeklarowanego wcześniej planu sprzedaży, jaki w Sierra Gorda został przyjęty na ten rok" - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth, cytowany w komunikacie.

d959p4c

Plan KGHM dla Sierra Gorda zakłada produkcję 110 tys. ton miedzi i około 30-40 mln funtów molibdenu w 2015 r.

KGHM opublikował niedawno raport, z którego wynika, że spółka ma udokumentowane zasoby rud miedzi w wysokości 44,4 mln ton miedzi w kategorii zmierzone i wskazane, 8,7 mln ton w kategorii wnioskowane, 22,7 mln ton w kategorii udowodnione i prawdopodobne.

Dla 55% udziału KGHM w kopalni Sierra Gorda zasoby zmierzone i wskazane to 3,53 mln ton w rudach siarczkowych i 180 tys. ton w rudach tlenkowych. Zasoby udowodnione i prawdopodobne to 3,22 mln ton w rudach siarczkowych i 174 tys. ton w rudach tlenkowych. Zasoby wnioskowane w tej kopalni to ponad 161 tys. ton.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

(ISBnews)

d959p4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d959p4c