Trwa ładowanie...
daw9agd

KGHM: zmiany w radzie nadzorczej spółki

Podczas poniedziałkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM powołano sześciu nowych członków rady nadzorczej spółki - podała w komunikacie spółka.
Share
daw9agd

Nowymi członkami rady nadzorczej koncernu zostali Miłosz Stanisławski, Michał Czarnik, Cezary Godziuk i Radosław Barszcz (przedstawiciele Skarbu Państwa) oraz Dominik Hunek i Jarosław Witkowski.

Zastąpili oni na stanowiskach Tomasza Cyrana, Andrzeja Kidybę, Jacka Poświatę, Marcina Morynia, Bogusława Fiedora i Barbarę Wertelecką-Kwater.

W zeszłym tygodniu minister skarbu Dawid Jackiewicz zapowiedział audyt w miedziowej spółce. "Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi" - mówił.

daw9agd

Jackiewicz zapowiedział też badanie zasadności inwestycji KGHM w kopalnię Sierra Gorda w Chile.

W listopadzie ub.r. spółka informowała, że po dziewięciu miesiącach 2015 r. przychody Grupy KGHM wyniosły 14,9 mld zł, a zysk netto wyniósł 1,2 mld zł. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji, osiągnęła 3,7 mld zł.

W trzecim kwartale 2015 r. KGHM zanotował 354 mln zł jednostkowego zysku netto. Rok wcześniej było to 629 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 567 mln zł. Rok temu było to 953 mln zł.

Spółka informowała też, że w trzecim kwartale 2015 r. odnotowała 270 mln zł straty netto i 40 mln straty EBITDA na chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Firma ma 55 proc. udziałów w kopalni. Przedstawiciele spółki argumentowali, że na jej wynik wpłynęły niekorzystne ceny surowców na rynkach światowych, a także to, że nie osiągnęła pełnej mocy wydobywczej.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

daw9agd

Podziel się opinią

Share
daw9agd
daw9agd