Trwa ładowanie...
d3ni1wj

Kielecki Park Technologiczny zyskał nowoczesną infrastrukturę dla firm (aktl.)

#
dochodzi informacja o wizycie szefa MSZ Grzegorza. Schetyny
#

Share
d3ni1wj

30.09. Kielce (PAP) - O nowoczesny budynek Zespołu Inkubatorów dla branży IT i ICT, hale produkcyjne oraz tereny inwestycyjne przygotowane dla przedsiębiorców, wzbogacił się Kielecki Park Technologiczny. W środę uroczyście otwarto nowe obiekty, zbudowane kosztem 126 mln zł - także dzięki wsparciu UE.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego Szymon Mazurkiewicz, inwestycja przy ul. Olszewskiego, odmieniła charakter dawnej, poprzemysłowej dzielnicy Kielc. Wyliczał, że KPT dysponuje obecnie 40 tys. metrów kw. powierzchni, przeznaczonej dla innowacyjnych firm. Dodał, że samorząd miasta, wsparty funduszami unijnymi, zainwestował tu w sumie 220 mln zł.

"To nie są środki, które konsumujemy. To inwestycje, to transfer pieniędzy, który docelowo ma wesprzeć przedsiębiorczość w naszym mieście i regionie. Ta nowa infrastruktura już nie jest wystarczająca, bo - przykładowo - nowy budynek Zespołu Inkubatorów, został już skomercjalizowany w ponad 60 proc. I cały czas mamy aplikacje od firm z kraju i zagranicy, które chciałyby osiedlić się w parku" - mówił Mazurkiewicz.

d3ni1wj

W ocenie prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego, to dopiero początek drogi w rozwoju parku i miasto planuje pozyskiwać na jego potrzeby kolejne tereny. Jego zdaniem, warunki jakie oferuje KPT są szansą rozwoju głównie dla młodych, kreatywnych ludzi oraz miejscowych uczelni - Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podkreślała, że inwestycje w KPT pokazują "o co chodzi w wydatkowaniu środków europejskich". "Mają wzbudzać potencjał, być kierowane tam, gdzie będzie największy zwrot z inwestycji. Mogę powiedzieć - to też opinia Komisji Europejskiej - że zainwestowane tu pieniądze, są jednymi z najlepiej zrealizowanych projektów i wykorzystanych środków" - oceniła Wendel.

Jak dodała, park będzie mógł wykorzystywać nowe unijne fundusze UE, związane m.in. z komercjalizacją badań naukowych w gospodarce oraz dotyczące platform startowych dla młodych ludzi, którzy będą tu mogli rozwijać swoje pomysły biznesowe.

KPT odwiedził też minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli parku i izraelskiej spółki z branży IT, planującej inwestycję w Polsce.

d3ni1wj

Szef dyplomacji nawiązał kontakt z firmą podczas misji gospodarczej w Izraelu. Firma chce otworzyć centrum deweloperskie, gdzie docelowo będzie mogło pracować ok. 300 osób. Rozważane są trzy lokalizacje, w tym teren KPT. "Kielce są interesującym miejscem, bo park technologiczny ma dobrą opinię i dobrą ofertę dla inwestorów. Przy branży IT ważna jest też Politechnika Świętokrzyska, która może przygotować dla firmy absolwentów - programistów" - ocenił szef dyplomacji, który startuje z pierwszego miejsca listy PO w Kielcach.

Nowe inwestycje na terenie KPT rozpoczęto w maju 2014 r. Na potrzeby Zespołu Inkubatorów dla branży informatycznej (IT) i teleinformatycznej (ICT), oraz firm dopiero wchodzących na rynek, zaadaptowano budynek dawnej Wyższej Szkoły Umiejętności, który gruntownie przebudowano. Na ponad pięciu tys. metrów kw. powierzchni znajdują się biura, laboratoria i pomieszczenia produkcyjne. Ich lokatorzy, będą korzystali z różnych preferencji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz ze wsparcia biznesowego.

W podpiwniczeniu gmachu zlokalizowano zespół laboratoriów, które będą darmowo udostępniane lokatorom inkubatora. Firmy mogą tu korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dotyczących m.in. zaawansowanych usług sieciowych czy prototypowania i testowania aplikacji mobilnych.

W budynku nazwanym Skye, zastosowano przyjazne środowisku rozwiązania. Jest ogrzewany i zasilany w energię poprzez jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów fotowoltaicznych. Instalację wyposażono w automatyczny system topienia śniegu i lodu.

d3ni1wj

W gmachu mieści się także Energetyczne Centrum Nauki. W przestrzeni zaaranżowanej na starą fabrykę znajduje się interaktywna wystawa z 23 stanowiskami, służącymi do eksperymentowania oraz laboratorium. Otwarcie centrum, które ma przyciągać głównie dzieci, ale także młodzież i dorosłych, odbędzie się w listopadzie.

Dzięki inwestycji, w parku zbudowano także trzy hale produkcyjne, jedną już wynajęto firmie z branży odzieżowej. W innej znajduje się Centrum Kompetencji w zakresie CNC (obrabiarek sterowanych numerycznie).

Dla wsparcia przedsiębiorców, którzy działają lub będą działali na terenie KPT powstało także nowoczesne Centrum Druku 3D dla wzornictwa, w którym będzie możliwe wykonywanie prototypów przedmiotów zaprojektowanych w tej technologii.

Z kolei w Centrum Kompetencji i Kreatywności w zakresie Fashion Design, które będzie otwarte w październiku, na wsparcie będą mogli liczyć początkujący kreatorzy mody.

d3ni1wj

Przedsiębiorcy mogą też korzystać w KPT z pierwszej w Polsce i pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej biblioteki materiałowej, w której znalazło się dwa tysiące próbek innowacyjnych materiałów, wykorzystywanych w różnych każdej gałęzi przemysłu.

Na potrzeby przedsiębiorców w niezbędną infrastrukturę, uzbrojono też cztery hektary terenów inwestycyjnych, działających w ramach strefy ekonomicznej. Pierwsze parcele już sprzedano - powstaje tu zakład produkujący urządzenia do wyrobu opakowań.

Inwestycję o wartości 126 mln zł według projektu "Rozwój Infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego" w 91 proc. sfinansowała Unia Europejska, w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej.

Kielecki Park Technologiczny powołano w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r., umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków tego samego programu. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.

W ciągu czterech lat funkcjonowania w parku Inkubatora Technologicznego, podpisano umowy z ponad 126 przedsiębiorcami, którzy zostali lokatorami KPT. Najwięcej z nich działa w branżach: projektowanie i wzornictwo oraz teleinformatyka i IT.

d3ni1wj

Podziel się opinią

Share
d3ni1wj
d3ni1wj