Trwa ładowanie...
dz32575
03-02-2016 08:04

Kiepas z Admiral Markets: Najbliższa zmiana stóp to podwyżka w połowie 2017 r.

Warszawa, 03.02.2016 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe bez zmian na kończącym się dziś posiedzeniu, a kolejnym ruchem będzie ich podwyżka, która nie nastąpi wcześniej niż w połowie 2017 r., uważa główny analityk Admiral Markets Marcin Kiepas. Jego zdaniem, w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,4-3,5%.

dz32575
dz32575

"Po decyzji agencji Standard & Poor's i wobec ryzyka, że kolejne agencje również mogą dokonać cięcia ratingu Polski, raczej niewiele osób już oczekuje cięcia stóp procentowych w naszym kraju. Nie sądzę, aby nowa Rada zdecydowała się na taki ruch w tym roku" - powiedział Kiepas w rozmowie z ISBnews.

"Wyłączając scenariusz ewentualnego globalnego kryzysu, oczekuję, że kolejnym ruchem Rady będzie podwyżka stóp procentowych w Polsce w połowie 2017 roku z ryzykiem, że będzie to później niż wcześniej" - dodał główny analityk.

W projekcie budżetu na 2016 rok Ministerstwo Finansów zapisało, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3,8%, inflacja sięgnie 1,7%.

"Wzrost gospodarczy na poziomie 3,8% raczej jest mało prawdopodobny. Według mnie, dobrym wynikiem będzie wzrost w okolicach 3,4-3,5%. W kolejnym roku oczekuję podobnych poziomów" - prognozuje Kiepas.

dz32575

Według niego, również prognoza dotycząca inflacji wymagałaby korekty. "Jeżeli chodzi o deflację, to może ona się utrzymać nawet do połowy roku. Dopiero pod koniec roku spodziewam się pojawienia się inflacji, chociażby ze względu na niską bazę. To wszystko może jednak negatywnie odbić się na realizacji budżetu pod koniec roku" - uważa Kiepas.

Analityk podkreśla, że wyzwaniem dla resortu finansów i całego rządu będzie kolejny rok. "Nie zależnie od obecnych ustaw, jakie będą wdrażane, to także nowe inicjatywy legislacyjne rządu czy realizacja kwoty wolnej od podatku mogą poważnie wpłynąć na przyszłoroczny budżet. W tym wypadku najgorszym scenariuszem będzie ponowne wejście w procedurę nadmiernego deficytu" - dodał Kiepas.

W jego opinii, napływ środków unijnych może nie poprawić sytuacji gospodarczej w Polsce. "Pozostaje ryzyko polityczne, a przede wszystkim sytuacja budżetowa, która nie pozwoli na zwiększenie udziału w finansowaniu wszystkich projektów tym samym oczekiwałbym raczej spadku inwestycji publicznych. Z takim ryzykiem również musimy się zmierzyć" - podsumował główny analityk.

Marek Knitter

(ISBnews)

dz32575
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz32575