Kilkanaście tysięcy lewych zabawek. Gigantyczne straty
Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa zabezpieczyła ponad 16 tys. szt. podrobionych zabawek. Nielegalny towar znajdował się w magazynie i Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej.
Funkcjonariusze skontrolowali halę na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej. Wewnątrz boksu handlowego na regałach sklepowych, a także w kartonach, znaleźli podrobione zabawki.
W sprawie przesłuchano w charakterze świadka mężczyznę, obywatela Chin. KAS skontrolowała również magazyn należący do przesłuchiwanego mężczyzny. Tam także natrafili na podrobione zabawki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
Przekręt na zabawkach
W magazynie i boksie handlowym funkcjonariusze zabezpieczyli 16 240 opakowań zabawek. Wartość towarów, gdyby były oryginalne, wyniosłaby ponad 1 mln zł.
- Przedstawiciele kancelarii prawnej, reprezentującej firmy będące właścicielami znaków towarowych, potwierdzili, że zatrzymane przez funkcjonariuszy zabawki, zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi. Złożyli wnioski o ściganie sprawcy przestępstwa - zaznaczyła rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska.
Handel towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Towar został zabezpieczony i znajduje się w magazynie depozytowym w Legionowie.
Nalot na Wólkę Kosowską w ubiegłych latach
To nie pierwsza tego typu sytuacja. W 2023 roku funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 17 tys. opakowań zabawek-podróbek. Wartość znalezionych zabawek oszacowano na ponad milion złotych
Z kolei w 2019 roku, w Wólce Kosowskiej mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi w trzynastu punktach handlowych znaleźli ponad 53 tys. sztuk nielegalnych zabawek z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Szacunkowa wartość towaru to ponad 2,5 mln zł.
Wólka Kosowska to jedno z największych targowisk w kraju, gdzie handlują przede wszystkim obywatele Wietnamu czy Chin. Skarbówka od lat próbuje zatrzymać ich nielegalne działania m.in. podrabianie towarów, lewe faktury czy nielegalne przesyłki, lecz nie przynosi to oczekiwanego skutku. Zazwyczaj kończy się na kilku mandatach i ewentualnie konfiskacie pojedynczych towarów.