Kluczowy tydzień dla euro

Drugi tydzień października przyniósł zdecydowaną poprawę nastrojów na rynkach światowych. Inwestorzy optymistycznie zareagowali na zapowiedzi przywódców europejskich, iż do 23 października, a więc szczytu UE zostaną przedstawione konkrety dotyczące planu pomocowego dla Grecji, a także dotyczącego rekapitalizacji europejskich banków.

17.10.2011 | aktual.: 19.10.2011 12:59

Minister Finansów Francji przyznał, że Niemcy i Francja są na dobrej drodze jeśli chodzi o zażegnanie kryzysu zadłużenia. Weekendowy szczyt G20 rozbudził nadzieje, że wreszcie w tym tygodniu poznamy konkrety planu walki z kryzysem, co z kolei sprawia, że może to być kluczowy tydzień mając na uwadze dalsze losy europejskiej waluty.

Optymistyczne nastroje podtrzymują piątkowe publikacje. Potwierdzony został wstępny odczyt wrześniowej inflacji HICP w strefie euro na poziomie 3,0% rok do roku, co wsparło euro, jako że oczekiwania dotyczące cięć stóp procentowych zostały oddalone w czasie. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych, co przełożyło się na wzrosty na giełdach i tym samym otworzyło drogę do kontynuacji ruchu wzrostowego na eurodolarze tuż poniżej poziomu 1,3900. Dzisiaj mamy nowe maksimum lokalne na tej parze, co świadczy o sile obecnego odreagowania. Tym samym poziom cenowy 1,40 stal się bardzo realnym celem w najbliższych dniach. Na fali poprawy globalnego sentymentu również złoty zyskuje na wartości.

W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny jest dość bogaty w ważne dane makro. Dzisiaj poznamy produkcje przemysłową i indeks NY Empire State. Ponadto publikowane będą wyniki kwartale spółek. Oczekiwania na konkretyzacje, jak na razie ogólnych filarów planu pomocowego, a także ewentualne wyższe odczytu danych powinny wspierać lepszy sentyment utrzymujący się na rynkach finansowych, co powinno mieć swoje przełożenia na dalsze osłabienie waluty amerykańskiej i japońskiej oraz większy apetyt na bardziej ryzykowne aktywa.

EURPLN

Wyraźna poprawa nastrojów, a także słowa Prezesa NBP, który nie wyklucza dalszych interwencji walutowych wsparły notowania złotego. PLN zyskuje na wartości w stosunku do innych walut, a para EURPLN przełamania istotne wsparcie geometryczne na poziomie 4,2840 wynikające z 38,2% zniesienia Fibo całości wzrostów począwszy od maja 2011. To z kolei otwiera drogę do dalszych spadków w okolice 4,21. Najbliższy opór wyznaczają okolice 4,30.

EURUSD
Eurodolar znajduje się w krótkoterminowym kanale wzrostowym. Dziś ustanowione zostało nowe maksimum lokalne powyżej poziomu 1,39, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych wzrostów w rejon 1,40, gdzie znajduje się górne ograniczenie kanału wzrostowego a także tuż powyżej przebiega opór wynikający ze zniesienia 61,8% całości spadków z poziomu 1,4560. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,3830.

GBPUSD
GBPUSD kontynuuje wzrosty czemu sprzyja słabszy sentyment do waluty amerykańskiej. Przełamanie oporu na poziomie 1,58 sprzyja dalszej aprecjacji funta w rejon 1,5890, gdzie opór wyznacza projekcja 141,4% całości podfali spadkowej z okolic 1,5713. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza wsparcie na poziomie 1,5720.

USDJPY
Na wykresie USDJPY zauważalna jest chęć wyłamania się z trendu bocznego górą. Wykresy na krótkim interwale czasowym wskazują na możliwość wzrostów w rejon 78,20 jenów za dolara, gdzie opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 76,90-77,00.

Anna Wrzesińska
IDM SA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)