Trwa ładowanie...
d31m8t7
d31m8t7

KNF rozważa, czy PTE są niezbędne

Od początku reformy nie powstał żaden nowy fundusz emerytalny. Monopol na tym rynku mają PTE, ale nadzór zastanawia się, jak to zmienić.
Share
d31m8t7

Emerytury Rynek zyskałby na dopuszczeniu TFI do gry

Jak pokazało 10 lat działania funduszy emerytalnych, jedynym sposobem wejścia na ten rynek jest kupno już działającego PTE i OFE. - _ Tymczasem łatwy dostęp do rynku to najważniejszy warunek niskich opłat i skutecznych inwestycji dla przyszłych emerytów _ - mówi "Parkietowi" Jose Pinero, autor reformy emerytalnej w Chile, na której się wzorowaliśmy. Sam nie widzi problemu, by fundusze były zakładane przez różne podmioty, od zwykłych zakładów pracy po ubezpieczycieli i banki. U nas OFE mogą prowadzić tylko PTE.

Komisja Nadzoru Finansowego przymierza się do debaty na ten temat. - _ Rynek potrzebuje otwarcia na nowych inwestorów. Rozpoczynamy prace nad analizą barier, z jakimi się spotykają, i propozycjami ułatwień _ - mówi "Parkietowi" Stanisław Kluza, przewodniczący KNF. Jego zdaniem, należy rozważyć, czy inne instytucje, np. TFI, po spełnieniu ustawowych wymogów dotyczących kapitału zakładowego i gwarancyjnego, mogłyby prowadzić OFE. - _ Gdy będzie taka możliwość, na pewno otworzymy OFE _- deklaruje Maciej Kwiatkowski, prezes Opera TFI.

Aleksandra Kurowska

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d31m8t7

Podziel się opinią

Share
d31m8t7
d31m8t7