Trwa ładowanie...
skok
+1
29-07-2013 21:25

KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK im. Św. Jana z Kęt

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła na posiedzeniu 26 lipca br. zarząd komisaryczny w SKOK im. Św. Jana z Kęt w Rumii - poinformował KNF w poniedziałek na swojej stronie internetowej. Decyzja weszła w życie w poniedziałek, kiedy doręczono ją zarządowi kasy.

KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK im. Św. Jana z KętŹródło: WP.PL
dthlgiw
dthlgiw

"Na zarządcę komisarycznego w SKOK im. Św. Jana z Kęt została powołana Pani Teresa Stankiewicz-Haupa, która posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, w tym w zakresie prowadzenia procesów restrukturyzacji banków o trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej" - wyjaśniono w komunikacie.

Regulator wskazał, że celem zarządcy komisarycznego są "działania na rzecz wzmocnienia SKOK poprzez zwiększenie jego siły kapitałowej, wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację ich sytuacji finansowej przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego".

W informacji zaznaczono, że jest to istotne, bowiem jak do tej pory SKOK im. Św. Jana z Kęt nie podjął efektywnych działań zmierzających do dokapitalizowania i przeprowadzenia procesów sanacji.

KNF podkreśliła, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK - kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym dotychczasowym zakresie.

dthlgiw

"Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie" - wyjaśniono.

Ponadto w mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jego członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kas. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK.

W komunikacie poinformowano, że zarządca komisaryczny został zobowiązany do opracowania i uzgodnienia z KNF programu postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków SKOK. Będzie on też kierować realizacją programu oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych. Zarządcę komisarycznego ustanowiono na czas realizacji w kasie programu postępowania naprawczego.

W informacji podano, że państwowy nadzór KNF nad systemem SKOK sprawowany jest na postawie ustawy o SKOK, która weszła w życie w dniu 27 października 2012 r. oraz jej nowelizacji, która obowiązuje od 12 czerwca 2013 r. "Działania KNF od momentu objęcia kas nadzorem zmierzają do uporządkowania sytuacji zastanej w systemie SKOK" - zaznaczono.

dthlgiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dthlgiw