Kolejarze porozumieli się z rządem, strajku nie będzie

W poniedziałek przedstawiciele rządu i
komitetu protestacyjnego kolejarzy podpisali porozumienie w
sprawie emerytur kolejarskich.

Kolejarze porozumieli się z rządem, strajku nie będzie
Źródło zdjęć: © WP.PL

Przedstawiciele rządu i komitetu protestacyjnego kolejarzy podpisali porozumienie w sprawie emerytur kolejarskich. To oznacza, że we wtorek nie będzie strajku ostrzegawczego na kolei.

Porozumienia, jako jedyny związek zawodowy, nie podpisała Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność". Jak wyjaśnili przedstawiciele kolejarskiej "S" w oświadczeniu przesłanym po południu PAP, związek postąpił zgodnie z decyzją Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", która w całości odrzuciła projekt ustawy o emeryturach pomostowych.

Jak poinformował dziennikarzy po rozmowach z przedstawicielami kolejarzy wicepremier Przemysław Gosiewski, do systemu emerytur pomostowych zostaną włączone grupy zawodowe kolejarzy pracujących w szczególnych warunkach. Wszystkie te stanowiska związane są z bezpieczeństwem ruchu na kolei.

_ Podpisanie tego porozumienia będzie podstawą do zawieszenia akcji protestacyjnej do czasu uchwalenia ustawy o emeryturach pomostowych oraz ogłoszenia rozporządzeń, które będą zawierały wykaz tych grup zawodowych, które dzisiaj zostały wymienione w porozumieniu _ - powiedział Gosiewski.

Przewodniczący komitetu protestacyjnego kolejarzy Aleksander Motyka podkreślił, że podpisane porozumienie jest kompromisem.

Jak powiedział Motyka, na kolei obecnie trwa jeszcze referendum poprzedzające strajk generalny. Referendum zostanie zakończone w końcu czerwca, ale nawet jeżeli kolejarze zgodzą się na strajk generalny, nie oznacza to automatycznie jego przeprowadzenia - wyjaśnił.

Rzecznik prasowy komitetu Jerzy Oleszak powiedział, że wynik referendum będzie wiążący dla komitetu protestacyjnego w przypadku, gdy ustawa o emeryturach pomostowych nie wejdzie w życie.

_ Planujemy, że cały proces legislacyjny zostanie zakończony na przełomie listopada i grudnia _ - powiedział wicepremier Gosiewski.

Wicepremier powiedział, że ustawa o emeryturach pomostowych będzie kosztować budżet państwa w latach 2008-2033 około 23 mld zł. Z tej kwoty ponad 13 mld zł będzie przeznaczone dla nauczycieli.

Zgodnie z projektem ustawy, emerytury pomostowe mają przysługiwać osobom ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. i wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat, które jednocześnie przepracowały: kobiety 20 lat, a mężczyźni - 25 lat.

Emerytura pomostowa będzie wypłacana w okresie do osiągnięcia wieku emerytalnego i stanowić będzie nie mniej niż 90 proc. emerytury najniższej określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)