Kolejki po paszport. Wojewoda otwiera urzędy w soboty
Przed biurami paszportowymi w całym kraju ustawiają się kolejki. W związku ze szczególnie dużym zainteresowaniem wyrobieniem dokumentu w województwie małopolskim w kolejne weekendy organizowane będą "soboty paszportowe".
21.03.2023 | aktual.: 21.03.2023 08:49
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że w ostatnim czasie punkty paszportowe w całym regionie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem obywateli. Powód? Przed nami majówka, która w tym roku, z uwagi na układ dni w kalendarzu, będzie wyjątkowo długa. Wyląda na to, że wielu polskich obywateli postanowiło ten czas spędzić za granicą.
W związku z tym wojewoda małopolski zdecydował, że wzorem zeszłego roku będą tam organizowane "soboty paszportowe".
W ubiegłym roku odbyły się cztery takie akcje – złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Na ten rok planujemy siedem "sobót paszportowych", choć nie wykluczamy rozszerzenia tego planu. Najbliższa okazja będzie już 25 marca. Warto ją wykorzystać w okresie przedświątecznym - powiedział Kmita.
W sobotę 25 marca w godz. od 8:00 do 14:00 dostępne dla interesantów będą oddziały paszportowe w: Krakowie (ul. św. Sebastiana 9), Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52).
Kolejne "soboty paszportowe" zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.
Jak wskazał wojewoda, od zeszłego roku notowane jest rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych. Wówczas we wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto 246 149 wniosków paszportowych i wydano 236 079 dokumenty.
- Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono w zeszłym roku blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty. Początek tego roku to także gorący okres - ocenił Kmita.
Według niego w styczniu i lutym tego roku w biurze w Krakowie złożono łącznie 14 446 wniosków, a zatem o prawie 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc. więcej).
- Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu – zaznaczył wojewoda małopolski i podkreślił, że odpowiednie służby cały czas monitorują poziom zainteresowania sprawami paszportowymi. W reakcji na utrzymujące się bardzo duże zainteresowanie tym obszarem wojewoda podjął np. decyzję o zatrudnieniu kolejnych pracowników, którzy wzmocnią obecną obsadę etatową oddziału paszportowego.
Coraz więcej punktów paszportowych
Wojewoda zainicjował także uruchomienie kolejnych terenowych punktów paszportowych zlokalizowanych w mniejszych miastach. W maju zeszłego roku powstał taki punkt w Myślenicach, a w styczniu br. - w Suchej Beskidzkiej.
- Zdecydowałem również o uruchomieniu kolejnego Punktu w Miechowie. Przywracanie i uruchamianie terenowych punktów paszportowych to odpowiedź na potrzeby Małopolan, którzy chcą składać wnioski paszportowe tam, gdzie mają najbliżej – zapowiedział Kmita.
Zobacz także
Statystyki paszportowe pokazują, że terenowe punkty paszportowe cieszą się dużym zainteresowaniem. W Krakowie, który pozostaje liderem w styczniu i lutym 2023 r. złożono 14 446 wniosków (36 proc. wszystkich). Na drugim miejscu jest biuro paszportowe w Tarnowie (4 117), zaś na trzecim – punkt w Nowym Targu (2 756). Na kolejnych miejscach w statystykach znalazł się Nowy Sącz (2 685) oraz Chrzanów (2 536).
W oddziale paszportowym w Krakowie, a także w 11 punktach paszportowych w całej Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. W pozostałych trzech punktach trwają prace mające na celu zainstalowanie takiego systemu. Internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa.