Trwa ładowanie...
d1508z9
d1508z9

Kolejne kwartały mogą przynieść dalszy spadek jakości kredytów dla gosp. domowych - NBP

12.07. Warszawa (PAP) - Pomimo korzystnych zmian w otoczeniu makroekonomicznym, w nadchodzących kwartałach jakość kredytów dla gospodarstw domowych będzie się prawdopodobnie nadal...
Share
d1508z9

12.07. Warszawa (PAP) - Pomimo korzystnych zmian w otoczeniu makroekonomicznym, w nadchodzących kwartałach jakość kredytów dla gospodarstw domowych będzie się prawdopodobnie nadal pogarszać, jednak tempo tego procesu będzie mniejsze niż w latach 2009-2010 - ocenia NBP w raporcie dotyczącym stabilności sektora finansowego.

"Tempo pogarszania jakości kredytów dla gospodarstw domowych powinno być jednak mniejsze niż w latach 2009-2010, głównie z powodu zmaterializowania się w tych latach znacznej części ryzyka z tytułu kredytów konsumpcyjnych udzielonych w okresie łagodnej polityki kredytowej" - napisano w raporcie.

"Jakość kredytów konsumpcyjnych udzielonych po I półroczu 2009 r. powinna pogarszać się już w znacznie wolniejszym tempie w związku z silnym zaostrzeniem polityki kredytowej w tym segmencie rynku. Pozytywny wpływ na jakość kredytów udzielanych od 2011 r. powinno mieć też wdrożenie w życie przez banki wszystkich zapisów Rekomendacji T" - dodano.

d1508z9

NBP ocenia, że w przypadku kredytów mieszkaniowych można spodziewać się dalszego wzrostu kwot i wskaźników kredytów ze stwierdzoną utratą wartości.

"Wpływać na to będzie kontynuacja procesu pogarszania się jakości portfela kredytowego w miarę jego starzenia" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu oceniają, że w przypadku utrzymania się dobrej koniunktury gospodarczej, przy obecnie lepszej sytuacji płynnościowej przedsiębiorstw i zmniejszeniu dźwigni finansowej, można oczekiwać, że przeciętna jakość portfela kredytów dla przedsiębiorstw będzie się stopniowo poprawiać. (PAP)

seb/ jtt/

d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9