Trwa ładowanie...

Kolejne wielkie bankructwo czyha w USA?

Jeśli padnie firma CIT Group, to przepadnie 2,3 milarda dolarów, które skarb USA włożył w firmę. To byłaby największa jednorazowa strata pieniędzy podatników w skutek kryzysu gospodarczego w USA i w ramach programu pomocowego.

Kolejne wielkie bankructwo czyha w USA?Źródło: Jupiterimages
d86lu64
d86lu64

Jeśli zbankrutuje CIT Group, to przepadnie 2,3 miliarda dolarów, które skarb USA włożył w firmę. To byłaby największa jednorazowa strata pieniędzy podatników w skutek kryzysu gospodarczego w USA.

CIT Group otrzymała 3 miliardy dolarów. Pieniądze te miały uchronić spółkę przed upadkiem. Teraz korporacja z 500 największych firm "Fortune 500" znów balansuje na granicy bankructwa. Jeśli padnie, to Goldman Sachs liczy na odzyskanie pieniędzy, które pożyczył spółce - podaje Financial Times Deutschland. Jednak może być z tym problem.

Mimo znacznej pożyczki CIT Group ma duże problemy z płynnością finansową i przymierza się do negocjacji terminów spłat zaciągniętych pożyczek.

Amerykański program pomocy sektorowi finansowemu TARP (Troubled Asset Relief Program) polegał na przekazywaniu bankom pieniędzy w zamian za ich akcje lub opcje na nie. W ten sposób Skarb USA otrzymał akcje uprzywilejowane CIT Group o wartości 2,3 miliarda dolarów. Jednocześnie Goldman Sachs pożyczył firmie miliard dolarów.

d86lu64

Wpompowanie tak dużej sumy w spółkę, nie przywróciło jej płynności finansowej. Część złych aktywów musi zostać spłacona do końca roku. To zdecydowanie pogarsza sytuację CIT.

Firma w 2007 roku była na 335. miejscu największych przedsiębiorstw w USA. Jej przychody wynosiły prawie 7 miliardów dolarów, a zysk przekraczał 1 miliard dolarów. W 2009 firma zajęła 397. miejsce z przychodem ok. 6,2 milarda dolarów, ale także z prawie 2,8 milarda dolarów strat.

Tomasz Kamiński
Wirtualna Polska

d86lu64
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d86lu64

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj