Kombatanci nie będą płacić za pobyt w DPS. Gminy znajdą pieniądze?

W uznaniu zasług dla kraju, kombatanci wkrótce mogą zostać zwolnieni z opłat za pobyt w domach pomocy. Decyzja należeć będzie do gmin.

Kombatanci nie będą płacić za pobyt w DPS. Gminy znajdą pieniądze?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Martyna Kośka

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie projektu nowelizacji przepisów, w myśl której weterani mają zostać całkowicie lub częściowo zwolnieni z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Ostateczną decyzję o zwolnieniu z opłat będą podejmowały gminy.

Kombatanci i ofiary represji mają pierwszeństwo przy ubieganiu się o uzyskanie miejsca w domach pomocy społecznej, w szczególności w domach przeznaczonych dla kombatantów – jak również o objęcie środowiskową opieką socjalną.

Jak jest dzisiaj?
Zasady korzystania z domów pomocy społecznej zawarte są w ustawie o pomocy społecznej oraz rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej. Przewidują one, że za pobyt w DPS płaci pensjonariusz, jednak nie więcej niż 70 proc. swojego dochodu. Jeśli nie jest w stanie ponieść opłaty w pełnej wysokości, do jej wniesienia zobowiązani są, po kolei: jego małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni i ostatecznie – gmina.

Jeżeli syn lub córka pensjonariusza domu opieki żyją samotnie, to będą dopłacać do pobytu rodzica tylko wtedy, gdy ich miesięczny dochód przekroczy 1902 zł (300 proc. kryterium dochodowego na osobę samotną). Jeśli mają rodzinę - gdy dochód na osobę przekroczy 1542 zł (300 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie).

Brakującą kwotę pokrywa gmina, która skierowała go do domu pomocy.

Rodzeństwo nie jest zobligowane do płacenia, gdyż nie jest rodzina w linii prostej. Dowolna osoba, spokrewniona lub nie, może jednak dobrowolnie łożyć na pobyt pensjonariusza.

Urzędnicy mogą być niechętni

Obowiązujące przepisy nie dają możliwości zwolnienia kombatantów za pobyt w DPS. Projekt nowelizacji daje możliwość wnioskowania o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat osoby legitymujące się decyzją o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacją członka Korpusu Weteranów.

Do rozpatrzenia wniosku władna będzie gmina, czyli organ prowadzący DPS.

W projekcie nie zapisano dodatkowych środków dla samorządów na realizację tego celu. Rodzi to obawy, że urzędnicy będą odrzucać wnioski, by uniknąć konieczności wieloletniego niekiedy utrzymywania kombatantów w DPS.

W Polsce działa blisko 900 domów pomocy społecznej. Z danych w rejestrze Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych wynika, że 24 z nich przeznaczone są dla kombatantów.

dpspomoc społecznakombatanci

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)