Komentarz poranny

Dzisiaj publikacje makroekonomiczne rozpoczną się od odczytów indeksów PMI dla usług w listopadzie w gospodarkach: Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Strefy Euro.

Rynek zagraniczny

Dzisiaj publikacje makroekonomiczne rozpoczną się od odczytów indeksów PMI dla usług w listopadzie w gospodarkach: Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Strefy Euro.

Po serii lepszych od prognoz odczytów bliźniaczego indeksu w sektorze przemysłowym w tych gospodarkach we wtorek, również dziś prognozy zakładają wzrost figury wobec publikacji sprzed miesiąca. Chwilę później poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w państwach unii walutowej w październiku, której dynamika wobec miesiąca poprzedniego według analityków powinna w październiku wynieść 0,2 proc. (poprzednio -0,7 proc.). Jednak najważniejszymi wydarzeniami dzisiaj będzie rewizja odczytu PKB w Strefie Euro w III kwartale oraz decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. W przypadku rewizji PKB, analitycy nie spodziewają się zmiany w odniesieniu do pierwszego odczytu w listopadzie. Kwartał do kwartału gospodarka Strefy Euro miałaby więc urosnąć o 0,4 proc. oraz skurczyć się o 4,1 proc. licząc rok do roku.

Dużo ważniejsza tradycyjnie już może dziś okazać się jednak konferencja prasowa europejskich władz monetarnych, która zaplanowana jest na prawie godzinę po podjęciu przez EBC decyzji w sprawie stóp procentowych. Zmiana kosztów pieniądza w Strefie Euro jest jeszcze bardzo mało prawdopodobna, ale kluczowym za każdym razem są wypowiedzi władz monetarnych, które wskazują na możliwe posunięcia co do kosztów pieniądza w przyszłości. Kluczowymi dzisiaj dla rynków mogą być zatem godziny 11:00 oraz 14:30. Po południu również będziemy mieli dzisiaj do czynienia z cotygodniowym odczytem wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Analitycy oczekują wzrostu wniosków z 466 tys. przed tygodniem do 480 tys. Następne publikacje dotyczyć będą amerykańskiego rynku pracy w III kwartale. Wydajność pracy według analityków wzrosła w III kwartale o 8,6 proc. licząc kwartał do kwartału (poprzednio: 6,9 proc.) a jednostkowe koszty pracy w III kwartale spadły o 4,5 proc. w relacji kwartalnej wobec poprzedniego spadku o 6,1 proc.
Ostatnią publikacją makroekonomiczną dzisiaj będzie indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług w listopadzie, który według analityków wzrósł w listopadzie do 51,3 pkt. wobec 50,6 pkt. przed miesiącem.

EUR/USD
Wczorajsza wieczorna publikacja Bezowej Księgi pomogła eurodolarowi, który po popołudniu zaczął wyraźnie się osuwać, głównie ze względu na rosnące zapasy ropy w USA i w efekcie spadające giełdy. Jednak po opublikowaniu tego cyklicznego raportu o sytuacji gospodarczej w USA, euro zaczęło dynamicznie umacniać się wobec dolara, a impuls ten kontynuowany jest również dziś rano. Dziś rano jednak osłabienie dolara może wynikać z tzw. gry pod dane, szczególnie jednak pod wypowiedź szefa EBC J.C.Trichet’a. Rynek spekuluje bowiem, że potwierdzi on plan wychodzenia z niekonwencjonalnych metod i instrumentów stosowanych podczas ratowania sektora finansowego. Chodzi w tym przypadku szczególnie o linie kredytowe udzielane europejskim instytucjom finansowym po najmniejszej możliwie stopie procentowej. Gdyby wypowiedź taka miałaby miejsce, możliwe jest dalsze umocnienie euro. Wskazywałoby to bowiem na wystarczająco dobrą sytuację w opisywanym sektorze, który nie wymaga już tak wielkiej pomocy ze strony europejskich władz
monetarnych.

Po wybiciu nowego szczytu i delikatnej korekcie na rynku EURUSD pod koniec listopada, od początku grudnia eurodolar pozostaje w dynamicznym trendzie umocnienia wspólnej waluty. Kurs wybija się powyżej kolejnych oporów będących kolejnymi zniesieniami wewnętrznymi wspomnianej wcześniej korekty. Dziś rano ponownie eurodolar znalazł się powyżej poziomu 1,5106, czyli zniesienia 0,886 i wyraźnie zmierza ku maksimom z końca listopada na poziomie 1,5145, będącym najbliższym oporem. Wybicie się powyżej tego poziomu otwiera drzwi dalszych wzrostów eurodolara, który pierwszy opór napotka wraz z dotarciem do zewnętrznego zniesienia 1,130 (1,5185) opisywanej już korekty. Obecnymi wsparciami są obecnie zniesienia 0,886 oraz 0,786 (odpowiednio 1,5107 oraz 1,5075)

Rynek krajowy

Dziś na krajowym rynku nie będziemy mieli do czynienia z żadnymi publikacjami makro, przez co rodzimy rynek walutowy w pełni odzwierciedlać powinien tendencje na rynkach międzynarodowych. Umocnienie euro spowodować powinno dalsze dynamiczne umocnienie złotego, który od początku grudnia pozostaje w bardzo dynamicznym trendzie aprecjacyjnym.

Na polskim rynku walutowym, złoty dynamicznie umacniając się przebija kolejne wsparcia. Najbliższymi wsparciami jednak dla rynku EURUSD jest poziom 4,0885 będący minimum notowań z końca listopada oraz minimum z połowy listopada na poziomie 4,0705. Opory dla opisywanego rynku sytuują się na poziomach 4,1160 oraz 4,1330 gdzie mamy do czynienia kolejno z wewnętrznymi zniesieniami 0,50 dwóch fal osłabienia złotego w listopadzie.

Podobną sytuację do rynku EURPLN obserwujemy w przypadku crossa USDPLN gdzie najbliższymi wsparciami są poziomy 2,6985 gdzie ma miejsce minimum notowań z końca listopada oraz poziom 2,6640 gdzie przebiega zniesienie zewnętrzne 1,130 ostatniej fali osłabienia złotego na koniec listopada.

Radosław Jaszczak
analityk rynku walutowego
AMB Consulting

kurswalutykursy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)