Trwa ładowanie...
d3xv5ew

Komisja finansów za podwyższeniem stawki podatku bankowego

Podwyższenie stawki podatku bankowego - z 0,0325 proc. miesięcznie do 0,0366 proc., czyli z 0,39 proc. do 0,44 proc. rocznie - taką poprawkę do projektu ustawy o podatku bankowym pozytywnie zarekomendowała we wtorek komisja finansów publicznych.

Share
d3xv5ew

We wtorek odbyło się w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, zakładającego wprowadzenie tzw. podatku bankowego.

Podczas debaty kluby zgłosiły kilka poprawek do projektu, którymi jeszcze we wtorek zajęła sie sejmowa komisja finansów.

Komisja pozytywnie zarekomendowała poprawki popierane przez klub PiS. To przede wszystkim podwyższenie stawki tego podatku z 0,0325 proc. podstawy opodatkowania miesięcznie do poziomu 0,0366 proc. (z 0,39 proc do 0,44 proc. rocznie). Głównym powodem jej zgłoszenia, jak mówił Wiesław Janczyk (PiS), jest konieczność uzyskania wpływów podatkowych na planowanym poziomie.

d3xv5ew

Cel budżetowy tej ustawy mógłby bowiem zostać zagrożony, jak przyznał podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Konrad Raczkowski, bo komisja zaopiniowała także inne poprawki do projektu.

To przede wszystkim zgłoszone jako poprawka przez klub PiS wyłączenie z podstawy opodatkowania kwot obligacji, które zostały zakupione na finansowania długu publicznego.

Jednocześnie komisja negatywnie oceniła poprawkę PO, która rozszerzała ten zapis o wszystkie obligacje, gwarantowane i poręczane przez skarb państwa. Wiceminister Raczkowski argumentował, że jej przyjęcie niosłoby z sobą trudne do oszacowania skutki dla budżetu.

Inna z zarekomendowanych przez komisję poprawek zakłada, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku.

d3xv5ew

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział PAP, że wyłączenie z podstawy opodatkowania skarbowych papierów wartościowych będzie dla niektórych banków korzystne, natomiast podwyższenia stawki do 0,44 proc. nie można jego zdaniem ocenić pozytywnie. "Uważam, że jest to pewnego rodzaju błąd systemowy, że to jest jedna z największych stawek tego typu podatku w świecie" - podkreślił.

d3xv5ew

Podziel się opinią

Share
d3xv5ew
d3xv5ew