Trwa ładowanie...
d10w09v
10-09-2015 16:50

Komisja za umożliwieniem ubezpieczycielom wystąpienia z UFG

Zakłady ubezpieczeniowe będą mogły wystąpić z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - przewiduje poprawka do projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, którą pozytywnie zaopiniowała w czwartek sejmowa komisja finansów publicznych.

d10w09v
d10w09v

Podczas drugiego czytania projektu posłowie PiS zgłosili sześć poprawek, ale tylko jedna z nich uzyskała w czwartek pozytywną opinię komisji finansów.

Poprawka ta przewiduje możliwość wystąpienia zakładu ubezpieczeń z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Poseł Jerzy Żyżyński (PiS) tłumaczył omawiając poprawkę, że udział w funduszu jest dobrowolny. Zgodnie z poprawką zakład ubezpieczeń przestaje być członkiem Funduszu z dniem złożenia oświadczenia o wystąpieniu z niego.

Komisja odrzuciła natomiast pozostałe pięć poprawek PiS, w tym wnioski dotyczące możliwości przetwarzania danych osobowych przez Polską Izbę Ubezpieczeń, czy wniosek o wykreślenie regulacji, która pozwala tworzyć ubezpieczeniowy samorząd gospodarczy na zasadach z ustawy o izbach gospodarczych, poza tym, który już istnieje z PIU.

Poprawki wraz z projektem będą najprawdopodobniej głosowane w piątek.

d10w09v

Jak mówiła w środę Zofia Czernow (PO) podczas drugiego czytania projektu w Sejmie ustawa wprowadza przepisy m.in. zmniejszające prawdopodobieństwo niewypłacalności zakładów ubezpieczeniowych, zwiększające konkurencyjność na rynku ubezpieczeniowym, polepszające jakość świadczonych usług, a także powodujące "obniżenie opłat oraz większą transparentność usług".

Wskazała, że projekt zawiera rozwiązania o charakterze prokonsumenckim. Przede wszystkim jednak porządkuje kwestie ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, czyli tzw. polisolokat, które stanowią "duży problem dla wielu ubezpieczonych".

Projekt nakłada na firmy ubezpieczeniowe dodatkowe obowiązki, związane z zawieraniem takich umów. Na przykład obowiązek analizy rzeczywistych potrzeb ubezpieczonego. Wprowadza też pozasądową możliwość rozstrzygania sporów, związanych z polisolokatami, m.in. w oparciu o Rzecznika Finansowego oraz daje ubezpieczonym prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, zawartej po dniu wejścia w życie ustawy.

Podczas prac komisji zdecydowano, że firmy ubezpieczeniowe będą miały, tak jak dotąd, obowiązek zrzeszania się w Polskiej Izbie Ubezpieczeń, choć rząd proponował zniesienie tego obowiązku. PIU będzie zobowiązana do prowadzenia informatycznej bazy danych, dotyczącej statystyki ubezpieczeniowej.

d10w09v

Posłanka PO wskazywała, że potrzeba nowej regulacji sektora ubezpieczeń wypływa z konieczności implementowania do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej Wypłacalność II.

Relacjonowała, że nowy system wypłacalności dla zakładów ubezpieczeń i reasekuracji zbudowany jest na trzech filarach: pierwszy dotyczy wymogów ilościowych, czyli wymogów kapitałowych, drugi - określa zasady sprawowania nadzoru, a trzeci - dotyczy obowiązków informacyjnych, które mają zostać zharmonizowane na poziomie UE.

Projekt zakłada również, że rozszerzone mają zostać kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego, która będzie monitorować rynek ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, a także jeśli zajdzie taka potrzeba, zakazywać lub ograniczać wprowadzanie do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży niektórych ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, czy rodzajów działalności finansowej. Większość przepisów ustawy miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

d10w09v

W sejmowej wersji projektu zmienione zostały przepisy przesądzające, że przy zawieraniu umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniu grupowym, ubezpieczający nie może otrzymywać wynagrodzenia lub innych korzyści w związku z oferowaniem możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Spod tego zakazu posłowie wyłączyli umowy zawarte na rachunek pracowników i członków ich rodzin oraz samorządów zawodowych lub związków zawodowych.

d10w09v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10w09v