Trwa ładowanie...
autostrada
+1

Komorowski i Gauck otworzyli Autostradę Wolności

Autostrada A2 łącząca Warszawę z zachodnią granicą Polski - a w przyszłości także ze wschodnią - otrzymała nazwę Autostrady Wolności. W środę prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck, wzięli udział w uroczystym nadaniu autostradzie tej symbolicznej nazwy.

Share
Komorowski i Gauck otworzyli Autostradę Wolności
Źródło: AFP/ABDELHAK SENNA
d2t9j0n

- Jestem przekonany, że byłem wyrazicielem naszych wspólnych marzeń o tym, aby ta autostrada jako Autostrada Wolności łączyła nie tylko Polskę z Niemcami i Europą Zachodnią, ale by również prowadziła daleko w świat wolności, którego oczekujemy na Wschód od Polski - oświadczył Bronisław Komorowski na uroczystości w podwarszawskim Brwinowie.

Joachim Gauck podkreślił, że jeszcze dziś rano mówił, iż udaje się do Polski "poniekąd z pielgrzymką", która przypomina, że "odzyskaliśmy wolność i że wszystko zaczęło się tutaj w Warszawie". - Dzisiaj mamy okazję, aby wszystkim Europejczykom przypomnieć tutaj, w tym kraju, że obchodzimy wielką rocznicę święta wolności - dodał.

Obaj prezydenci odsłonili tablicę z nową nazwą autostrady, zasadzili też Dąb Wolności. W miejscu spotkania prezydentów postawiono kamień upamiętniający 25-lecie polskiej wolności.

d2t9j0n

Komorowski podkreślił, że chciałby, aby Autostrada Wolności "idąca na Wschód i na Zachód z Polski przypominała Polakom o tym, że nasza droga na zachód zawsze wiedzie przez Niemcy, a Niemcom przypominała - że droga na wschód zawsze będzie prowadziła przez Polskę".

- Jestem pewien, że autostrada łączy i będzie łączyła nie tylko w wymiarze komunikacyjnym - także w wymiarze emocji, bliskości, wzajemnej znajomości i szacunku, umiejętności lubienia się nawzajem - zaznaczył polski prezydent.

Komorowski zażartował też, że być może na obchody zjednoczenia Niemiec nie poleci samolotem, tylko pojedzie autostradą. Dodał także, że z okazji Święta Wolności przez dwie najbliższe godziny przejazd autostradą będzie wolny od opłat.

Autostrada A2 przebiega równoleżnikowo przez centrum Polski. Stanowi fragment międzynarodowej drogi E30 prowadzącej z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. Jest przedłużeniem autostrady A12 z Berlina. Na terenie Polski docelowo ma przebiegać od granicy państwowej w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kukurykach.

d2t9j0n

Poszczególne odcinki autostrady powstawały na przestrzeni kilkunastu lat: Świecko - Nowy Tomyśl (w latach 2009-2011), Nowy Tomyśl - Komorniki (1998-2004), Komorniki - Krzesiny (1998-2003), Krzesiny - Września (2002-2003), Września - Konin (budowa w latach 1977-1989, gruntowna modernizacja 2001-2003), Konin - Stryków (2004-2006), Stryków - Łódź Północ (2007-2008), Łódź Północ - Konotopa (Warszawa) (2009-2012), autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego (2009-2012).

Obecnie w eksploatacji jest odcinek o długości ponad 470 km, od Świecka do Warszawy (węzeł Konotopa) liczący ok. 449 km oraz obwodnica Mińska Mazowieckiego o długości blisko 20 km. Docelowo Autostrada A2 ma liczyć ponad 610 km i obejmować swoim zasięgiem województwa: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie.

d2t9j0n

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t9j0n
d2t9j0n