Trwa ładowanie...

Komorowski: nie sądzę, by TK zakwestionował istotę ustawy o OFE

Prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zmianach w OFE, mówi, że liczy się z tym, że Trybunał może wskazać konieczność zmian w ustawie, jednak nie sądzi, by chciał on "zakwestionować samą istotę tej zmiany".

Komorowski: nie sądzę, by TK zakwestionował istotę ustawy o OFEŹródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d1sqcfo
d1sqcfo

Prezydent w poniedziałek w radiowych Sygnałach Dnia przypomniał też, że nie był orędownikiem tej ustawy, ale musiał wziąć pod uwagę ryzyko związane z budżetem. Niewejście tych przepisów w życie - wskazał - oznaczałoby "zrujnowanie budżetu i narażenie na ogromne kłopoty Polski".

Natomiast - podkreślił - pewne jest to, że muszą być wyjaśnione ewentualne zastrzeżenia do ustawy, gdyż "w tak delikatnym obszarze, jakim jest system emerytalny nie może być wątpliwości, co do legalności i konstytucyjności rozstrzygnięć". Dlatego - mówił - w tzw. trybie następczym skierował ustawę do TK.

- Liczę na to, że Trybunał rozstrzygnie wątpliwości. Liczę się z tym, że może np. zaproponować jakieś zmiany, czy wskazać konieczność zmian - myślę, że rząd także to bierze pod uwagę. Ale nie sądzę, aby Trybunał chciał zakwestionować samą istotę tej zmiany - mówił prezydent.

Według niego tematem "do podjęcia" przez TK jest np. to czy fundusze mogą inwestować w papiery dłużne państwa polskiego czy zakaz reklamowania funduszy. Reklama - przekonywał prezydent - jest również źródłem wiedzy, a każdy podejmując decyzję ws. OFE powinien mieć możliwość łatwego uzyskania przystępnej wiedzy, która będzie podstawą decyzji "o wadze życiowej".

d1sqcfo

Jak zaznaczył, jeśli Trybunał przyzna mu rację, to nakaże dokonanie poprawek w ustawie i wskaże instytucję, która będzie musiała ustawę poprawić.

Nowe przepisy dot. OFE obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Ustawa ma m.in. dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE. W poniedziałek fundusze mają przekazać ZUS-owi obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.

Regulacja wprowadza zakaz inwestowania OFE w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez Skarb Państwa.

Prezydent podpisał ustawę o OFE 27 grudnia 2013 r., a w zeszły piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Prezydent "sygnalizuje" też Trybunałowi we wniosku "istniejącą w środowisku prawniczym znaczącą rozbieżność poglądów co do statusu składek" odprowadzanych do OFE. Rozbieżność opinii dotyczy tego, czy zgromadzone w OFE środki, pochodzące ze składek z naszych wynagrodzeń, są środkami publicznymi czy prywatnymi.

d1sqcfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sqcfo