Trwa ładowanie...
d1onwkp

Kompromis ws. obniżek opłat kartowych możliwy w formie jednostronnych decyzji - Rada ds. Systemu

29.06. Warszawa (PAP) - Rada ds. Systemu Płatniczego przy Narodowym Banku Polskim oceniła, że kompromis nieregulacyjny w sprawie obniżenia opłat kartowych w formie wielostronnych...

d1onwkp
d1onwkp

29.06. Warszawa (PAP) - Rada ds. Systemu Płatniczego przy Narodowym Banku Polskim oceniła, że kompromis nieregulacyjny w sprawie obniżenia opłat kartowych w formie wielostronnych porozumień jest niemożliwy do realizacji wobec braku jednoznacznych deklaracji wszystkich organizacji kartowych, ale można go osiągnąć w formie alternatywnej - wynika z komunikatu z piątkowego posiedzenia Rady ds. Systemu Płatniczego.

Organizacje kartowe miałyby podjąć jednostronne decyzje o obniżkach, zgodne z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce", a pozostałe główne strony systemów kartowych, tj. wydawcy kart płatniczych, agenci rozliczeniowi i akceptanci mieliby złożyć oświadczenia, w których zadeklarują podjęcie działań na rzecz realizacji programu.

Warunkiem jest m.in. by wydawcy kart zobowiązali się do "wydawania po dniu 1 stycznia 2013 r. nowych kart dla klientów indywidualnych jedynie z obniżonymi, zgodnie z Programem, stawkami interchange, a w stosunku do kart wydanych dla klientów indywidualnych do dnia 31 grudnia 2012 r., których stawki interchange byłyby od dnia 1 stycznia 2013 r. wyższe niż określone w Programie, wycofanie ich generalnie z dniem 31 grudnia 2012 r., o ile to możliwe, lub niepobieranie po tym terminie od nich stawek opłat interchange wyższych niż określone w Programie".

Rada zaproponowała, aby wszystkie główne strony systemów kartowych złożyły do Narodowego Banku Polskiego deklaracje o przystąpieniu do realizacji programu do 15 lipca 2012 r.

d1onwkp

"Za warunek dojścia do kompromisu w powyższej formie Rada uznała złożenie takich oświadczeń łącznie przez: banki i innych wydawców kart płatniczych posiadających udział w liczbie wszystkich wyemitowanych kart płatniczych w Polsce w wysokości co najmniej 90 proc., agentów rozliczeniowych posiadających udział w akceptacji kart płatniczych w Polsce według wartości rozliczanych bezgotówkowych transakcji kartowych w wysokości co najmniej 90 proc. oraz w imieniu akceptantów - przez wszystkie sześć organizacji reprezentujących akceptantów, uczestniczących w pracach Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange" - napisano w komunikacie.

"Rada uznała, że w razie niespełnienia powyższych warunków lub w przypadku późniejszego braku realizacji podjętych deklaracji przez podmioty, które złożyły stosowne deklaracje wobec NBP, nie będzie zawarty efektywny kompromis rynkowy w zakresie obniżek opłat interchange na rynku polskim w drodze nieregulacyjnej i zarekomendowała realizację obniżek opłat kartowych w Polsce, zgodnych z Programem, w formie regulacji ustawowej" - dodano.

VISA zadeklarowała wcześniej gotowość do realizacji programu redukcji opłat oraz chęć udziału w wielostronnym porozumieniu, ale pod warunkiem przystąpienia do takiego samego porozumienia firmy MasterCard. MasterCard poinformowało z kolei o nieprzystępowaniu do porozumienia proponowanego przez NBP, ale równocześnie podjęła indywidualne decyzje w zakresie obniżenia wybranych stawek opłat interchange od dnia 1 stycznia 2013 r.(PAP)

pel/ jtt/

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp