Trwa ładowanie...
komunia
15-04-2011 09:25

Komunijny biznes wart miliony!

Pierwsza Komunia Święta. Dla dzieci jest to pierwsze doniosłe wydarzenie w życiu, zaś dla rodziców spore wydatki. Koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.
Biznes komunijny przynosi już porównywalne do ślubów zyski - wylicza
"Dziennik Gazeta Prawna"

Komunijny biznes wart miliony!Źródło: sxc.hu
d3civ8d
d3civ8d

Wkrótce rozpocznie się okres organizowania w parafiach uroczystości przystępowania do pierwszej komunii św. Z roku na rok wzrasta cała otoczka tego wydarzenia. Wg szacunków, ten rynek jest już warty w sumie ok. 3 mld zł.

Począwszy od ubioru młodego człowieka, poprzez przyjęcie w lokalu, aż po kosztowne prezenty z tej okazji - na to wszystko ludzie nie żałują pieniędzy. Już od października rezerwowano terminy w restauracjach, dzisiaj wolnych już praktycznie brak. Mimo praktyki przystępowania do sakramentu w jednolitych, niezbyt drogich albach, rodzice dbają, by pod spodem dziecko było elegancko i drogo ubrane. Do tego dochodzą takie dodatki, jak buty, torebka, a czasem także złoty łańcuszek na szyję.

Dla sklepów jubilerskich, sportowych oraz oferujących elektronikę użytkową nastaje czas dobrych utargów. Przebojami są oczywiście rowery, konsole do gier, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i komputery, także te przenośne.

Oto ile wydadzą rodzice

*Prezenty *- jeżeli jedno dziecko otrzyma około 10 prezentów, a na każdy upominek przeznaczy się po 500 zł, wartość ryku prezentów wyniesie około 1,5 - 2 mld zł. Najpopularniejszymi prezentami w tym roku są notebooki. Najtańsze kosztują około 1000 zł. Do najczęściej kupowanych upominków zaliczane są również konsole do gier, komputery i telefony.

d3civ8d

Obiad - w tym roku restauratorzy mają o 20 proc. więcej zmówień niż w roku ubiegłym. Za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić od 50 do 150 zł. Średnio na każde przyjęcie zapraszanych jest około 25 osób. Terminy w restauracjach już dawno są pozajmowane.

*Urbanie *- sukienka lub garnitur dla dziecka to wydatek rzędu 240 zł. Na dodatki typu buty, torebka czy wianek trzeba dołożyć kolejne około 200 zł. Niektórzy rodzice na wystrojenie swojej pociechy przeznaczyli nawet 1000 zł. Ceny strojów mogą znacznie spaść, jeżeli parafia przekona rodziców do zakupu jednolitych szatek, tzw. alb. Ich cena waha się od 70 do 130 złotych.

*Inne wydatki *- komplet zdjęć pamiątkowych to wydatek 200 – 600 złotych, za film rodzice zapłacą ok. 50 zł. Do tego dochodzi około 100 złotych na tzw. zestaw kościelny (świeca, książeczka, przygotowanie kościoła, obrazek – pamiątka Pierwszej Komunii) oraz 30 – 50 zł na prezent dla katechety.

Uroczystość na 20 osób wiąże się z wydatkami od 1500 złotych w najskromniejszej wersji do 6-7 tysięcy. Na organizacji komunii można już zarobić prawie tyle samo jak na weselach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

JK

d3civ8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3civ8d