Trwa ładowanie...
dax5gru
elektrownia opole
26-02-2014 21:45

Konferencja ws. budowy nowych bloków Elektrowni Opole

Władze spółek, które wybudują dwa nowe bloki Elektrowni Opole, spotkały się w środę w Brzeziu pod Opolem z firmami zainteresowanymi współpracą przy inwestycji. Przedstawiono m.in. podział prac pomiędzy wykonawców i rozmawiano o warunkach współpracy.

dax5gru
dax5gru

Dwudniową konferencję poświęconą rozpoczętej w lutym budowie bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole zorganizowała w Brzeziu pod Opolem Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska. Wzięli w niej udział szefowie i przedstawiciele władz firm, które wybudują nowe bloki - konsorcjum Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A. i Mostostal Warszawa S.A. oraz firmy Alstom Power sp. z o.o. Były także firmy - z Opolszczyzny i z kraju - zainteresowane współpracą przy rozbudowie.

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in., jak zaplanowany został podział prac pomiędzy głównych wykonawców. Była też okazja, by rozmawiać o szczegółach - np. zabezpieczeniach finansowych, ofertowaniu, karach umownych. Potencjalni podwykonawcy poznali też nazwiska osób odpowiedzialnych w poszczególnych spółkach za opolską inwestycję.

Dyrektor Projektu Opole z firmy Alstom Power sp. z o.o. Władysław Kowalik mówił np., że reprezentowana przez niego firma jest generalnym projektantem w całości odpowiedzialnym za zaprojektowanie obydwu bloków. Zapowiedział, że część prac związanych z tym zadaniem będzie zlecana na zewnątrz. "Będziemy zlecali na zewnątrz prace w części konstrukcyjno-budowlanej, ale oparta ona będzie na naszych założeniach technologicznych" - tłumaczył.

Kowalik powiedział, że pierwszym zadaniem jest opracowanie projektu zamiennego pozwolenia na budowę. "Ten projekt będzie przygotowywany i ma być zrealizowany w miarę szybko, tak żebyśmy uzyskali zamienne pozwolenie na budowę w sierpniu tego roku. Do sierpnia będą wykonywane prace ziemne, natomiast od początku września chcemy już wejść z rzeczywistymi pracami budowlanymi" - wyliczał Kowalik.

dax5gru

Dodał, że "generalnym założeniem Alstom jest maksymalizacja dostaw i usług z rynku polskiego" i zachęcał, by firmy zgłaszały się do współpracy.

Dyrektor Projektu Opole ze spółki Rafako Jakub Sitek poinformował na zorganizowanej w trakcie spotkania konferencji prasowej, że w ramach konsorcjum Rafako ma 34 proc. udziałów; Mostostal Warszawa 24 proc, a Polimex-Mostostal 42 proc. Dodał też, że jest ogromne zainteresowanie firm - także opolskich - dotyczące możliwości współpracy przy rozbudowie Elektrowni Opole. Dziennie odbiera 30-40 telefonów lub maili w tej sprawie.

Przedstawiciele władz wykonawców rozbudowy opolskiej elektrowni, pytani o to, na jakie zlecenia mogłyby liczyć miejscowi przedsiębiorcy, wskazywali np. na materiały budowlane, kruszywa czy siłę roboczą.

Na konferencji prasowej padło także pytanie o gwarancje finansowe. Prezes zarządu Alstom Power sp. z o.o. Lesław Kuzaj zapewniał, że gwarancje są. "Kontrakt został tak skonstruowany, że przepływy finansowe będą się odbywały przez spółki celowe, które mają wszelkie zabezpieczenia bankowe. Więc nawet w wypadku bankructwa którejkolwiek z firm wykonujących inwestycję, nie powinno to zagrozić projektowi" - wyjaśniał.

dax5gru

Kuzaj mówił również o ogromnej skali inwestycji, jaką jest rozbudowa Elektrowni Opole. "Dwa bloki Elektrowni Opole będą kosztować 11,5 mld zł. Tymczasem modernizacja 77 dworców kolejowych na terenie całej Polski kosztowała miliard zł; budowa sześciu nowoczesnych stadionów na Euro 2012 - 3 miliardy zł, a ośmiu portów lotniczych - 4,8 mld zł" - wyliczył.

15 lutego odbyła się uroczysta inauguracja rozbudowy elektrowni z udziałem premiera i ministra skarbu oraz władz PGE. 31 stycznia PGE wydała spółkom Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A. i Mostostal Warszawa S.A., tworzącym konsorcjum, przy udziale Alstom Power sp. z o.o., polecenie rozpoczęcia robót przy budowie dwóch nowych bloków Elektrowni Opole na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. Inwestycja warta jest ponad 11,5 mld zł. Według planów zaangażowanych ma w nią być 350 dostawców oraz 200 wykonawców. Zatrudnienie na budowie w szczytowym momencie wyniesie nawet 4 tys. osób. Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.

Na czwartek w Opolu w Hotelu Mercure zaplanowano drugi dzień konferencji.

dax5gru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dax5gru