Koniec OFE. Oto historia systemu, na którym sporo zarobili tylko nieliczni
Wicepremier Morawiecki ogłosił plan zmiany systemu emerytalnego. Zakłada on między innymi likwidację OFE, które wprowadzone zostały w 1999 roku. Na początku ich rację bytu uzasadniał stan i perspektywy ówczesnego systemu. Reforma ta już wtedy budziła kontrowersje. Oto historia OFE, czyli kto na niej zarobił i jaki będzie jej koniec.
Trzy lata temu rząd Tuska rozpoczął demontaż OFE i faktem stało się, że system emerytalny wprowadzony w 1999 roku, nie sprawdził się oraz że koniec OFE jest nieunikniony. W maju tego roku pojawiły się informacje, że Skarb Państwa ma przejąć aktywa OFE. Zrobiło się spore zamieszanie, bo wszyscy pamiętali, jak w 2013 roku po ogłoszeniu wstępnych założeń dotyczących reformy OFE, WIG20 stracił prawie 5 proc. jednego dnia i jak późniejsze wycofywanie środków z OFE negatywnie wpływało na decyzje inwestorów. Strach padł więc nie tylko na firmy zarządzające emeryturami Polaków, ale też na giełdę obawiającą się pełnej nacjonalizacji. Z pozostałych przecież w OFE 140 mld zł, aż 103 mld zł są ulokowane w akcjach spółek z GPW.
Czy ostateczny plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego będzie przełomem dla giełdy? Okaże się w niedalekiej przyszłości. Przypominamy, dlaczego OFE zostało w ogóle wprowadzone, kto na reformie zarobił i jaki będzie jej koniec.